Internet Explorer z groźną luką bezpieczeństwa

Internet Explorer z groźną luką bezpieczeństwa

Potwierdzono wykrycie luki 0-day w zabezpieczeniach Internet Explorer dedykowanego wszystkim wersjom Windowsa, która jest już wykorzystywana przez hakerów do przeprowadzania ataków na użytkowników przeglądarki. Microsoft w komunikacie przesłanym serwisowi TechCrunch określił dziurę mianem krytycznej i jednocześnie przyznał, że pracuje nad jej skuteczną eliminacją, aczkolwiek łatki nie powinni oczekiwać właściciele Windowsa 7, w którym problem też został wykryty, aczkolwiek jak wiadomo wsparcie dla tego systemu zakończono kilka dni temu. W praktyce zdalne wykonanie kodu umożliwia atakującym uzyskać dostęp do konta właściciela na prawach administratora, co daje nieograniczony dostęp do komputera ofiary. Sama luka dotyczy przeglądarek Internet Explorer w wersji 9,10 oraz 11.

Potwierdzono wykrycie groźnej luki w Internet Explorerze, która zagraża bezpieczeństwu użytkowników komputerów z systemem Windows.

Internet Explorer z groźną luką bezpieczeństwa

Co ciekawe inna luka bezpieczeństwa pojawiła się w Firefoxie, ale Microsoftowi w przeciwieństwie do Mozilli może zająć trochę czasu uporanie się z nią. Gigant z Redmond przyznał, że najpewniej nie opublikuje poprawki w ramach miesięcznej aktualizacji w lutym. Do tego czasu z pewnością należy ograniczyć korzystanie z przeglądarki lub nie odwiedzać podejrzanych stron. W tym przypadku jednak zagrożenie nie jest jakoś szczególnie ogromne, zważywszy na liczbę użytkowników aktywnie korzystających ze starszej przeglądarki amerykańskiego producenta. Od dawna promowany jest Microsoft Edge, który przeszedł na silnik Chromium i ma spore szanse stać się drugą najpopularniejszą przeglądarką.

Wskazują to zeszłomiesięczne statystyki NetMarketShare, z których wynika, że choć Google Chrome nadal jest niekwestionowanym liderem wśród przeglądarek internetowych i był wybrany przez 66,59 procent użytkowników to zarazem odnotowano zmniejszenie dystansu między Microsoft Edge a drugim w wyścigu Firefoksem mających kolejno 6,47 procent oraz 8,22 procent. Czwartą lokatę zajął natomiast Internet Explorer z 5,77 procent udziałów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Internet Explorer z groźną luką bezpieczeństwa

 0