Internetowi handlarze zarabiają krocie na kartach graficznych z serii GeForce RTX 30

Internetowi handlarze zarabiają krocie na kartach graficznych z serii GeForce RTX 30

Internetowi handlarze korzystają z sytuacji panującej nie tylko na rynku konsol, ale także kart graficznych. Według wyliczeń Michaela Driscolla, inżyniera danych z Chicago w minionych tygodniach scalperzy z wykorzystaniem platform aukcyjnych sprzedali 49 580 kart graficznych z serii GeForce RTX 30 generując 61,5 miliona dolarów. Handlarze zarobili na czysto 15,2 mln dolarów zaś pośrednikom (eBay, PayPal oraz StrockX) przypadło 6,8 miliona dolarów. Niestety tego rodzaju przypadki miały doprowadzić do wzrostu cen niektórych modeli GPU NVIDII nawet o 6-25% z wyjątkiem RTX 3090. Tyczy się to też przedstawicieli starszej generacji RTX 20, RTX 16, GTX 1000 i GTX 900 - ich wartości poszybowały w górę o 33-100% od czasu premiery układów bazujących na architekturze Ampere. Analityk przewidywał, że wprowadzenie do sprzedaży 3060 Ti obniży ceny, ale działalność scalperów z pewnością temu nie sprzyja.

Według wyliczeń Michaela Driscolla, inżyniera danych z Chicago w minionych tygodniach scalperzy z wykorzystaniem platform aukcyjnych sprzedali 49 580 kart graficznych z serii GeForce RTX 30 generując 61,5 miliona dolarów.

Internetowi handlarze zarabiają krocie na kartach graficznych z serii GeForce RTX 30

Z danych wynika, że gwałtowny wzrost sprzedaży kart RTX 30 nastąpił w Boże Narodzenie oraz okresie noworocznym, co w sumie nie stanowi zaskoczenia ze względu na zakupowy szał ogarniający świat. Jeżeli chodzi o kwestię cen starszych GPU, to tutaj nie wolno zapominać, że do ich wzrostu przyczyniły się także braki w dostawach najnowszych kart graficznych NVIDII. Widać, że układy graficzne to dla sieciowych handlarzy istna żyła złota, na której cierpią tradycyjnie zwykli klienci. Ciężko przewidzieć jak potoczy się dalsza sytuacja na rynku kart, aczkolwiek należy mieć nadzieję, że dojdzie do konkretnej stabilizacji. Okazuje się, iż GeForce RTX 30 interesują się kopacze kryptowaluty, a idealnym kandydatem do tej roli jest GeForce RTX 3060 ze względu na proponowaną wydajność.

Przecieki z chińskich forów sugerują, że podkręcony mobilny RTX 3060 osiąga nawet 48,99 MH/s w kopaniu ETH (nbminer), to 19% wolniej od komputera stacjonarnego wyposażonego w RTX 3070. Sam wynik jest zbliżony do tego osiągniętego przez GeForce RTX 2080 SUPER, choć najpewniej do testów wykorzystano model Max-P z domyślną prędkością pamięci 14 Gb/s. Same pamięci podkręcono do 2125 MHz, co oznacza efektywną prędkość pamięci 17 Gb/s. Mobilne oraz stacjonarne warianty RTX 3060 oferują inną liczbę rdzeni CUDA - laptopowa ma ich 3840 a stacjonarna 3584.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Internetowi handlarze zarabiają krocie na kartach graficznych z serii GeForce RTX 30

 0