Interpol dokonał pierwszego aresztowania na granicy, korzystając z Centrum Biometrycznego

Interpol dokonał pierwszego aresztowania na granicy, korzystając z Centrum Biometrycznego

Policja po raz pierwszy dokonała aresztowania, po wykorzystaniu zdalnego sprawdzania danych biometrycznych Interpolu w celu identyfikacji podejrzanego przemytnika.

Według informacji, zbiegły migrant, zatrzymany podczas kontroli policyjnej w Sarajewie w Bośni i Hercegowinie, podał fałszywe dane osobowe i użył nieprawdziwych dokumentów, próbując przedostać się do Europy Zachodniej. Jego plany prawdopodobnie zakończyłyby się sukcesem, gdyby nie skuteczne narzędzia wsparcia. Centrum Biometryczne Interpolu, niedawno uruchomione, korzystające z technologii francuskiego dostawcy tożsamości i danych biometrycznych, firmy Idemia, umożliwiło porównanie danych biometrycznych osoby z globalną bazą danych Interpolu dotyczącą odcisków palców oraz rozpoznawania twarzy.

"Po przesłaniu zdjęcia przemytnika do Centrum Biometrycznego od razu potwierdzono, że jest on poszukiwany w innym kraju europejskim" - poinformował Interpol. "Został aresztowany i obecnie oczekuje na ekstradycję".

Interpol uruchomił Centrum Biometryczne, znane również jako BioHub, w październiku. Obecnie jest ono dostępne dla organów ścigania wszystkich 196 krajów członkowskich. Cyril Gout, dyrektor ds. wsparcia operacyjnego i analiz Interpolu poinformował w oświadczeniu, że  "Centrum biometryczne umożliwia funkcjonariuszom organów ścigania szybkie sprawdzenie, czy osoba stojąca przed nimi stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa".  Wygląda na to, że funkcjonariusze policji państw członkowskich Interpolu mogą przekazywać dane biometryczne do BioHub, otrzymując w czasie rzeczywistym informacje o tożsamości podejrzanych.

Organizacja policyjna zauważyła, że BioHub integruje istniejące bazy danych Interpolu dotyczące odcisków palców i rozpoznawania twarzy, korzystając z technologii Idemia, z systemem dopasowywania, który również oparty jest na biometrycznej technologii Idemia. Współpraca między Interpolem a Idemią trwa od lat. Już w 1999 roku organizacja policyjna wybrała firmę Idemia do opracowania bazy danych odcisków palców, znaną jako Automatyczny System Identyfikacji Odcisków Palców (AFIS). Później, w 2016 roku, Interpol podpisał kolejną umowę z firmą Idemia dotyczącą wykorzystania możliwości tej francuskiej firmy w obszarze rozpoznawania twarzy w ramach systemu rozpoznawania twarzy Interpolu (IFRS). Według Idemii najnowsza wersja systemu identyfikacji multibiometrycznej MBIS 5 wykorzystuje "algorytmy nowej generacji, które zapewniają wyższą dokładność dopasowania przy krótszym czasie reakcji i bardziej przyjazny interfejs użytkownika".

W pierwszej fazie Interpol będzie wykorzystywał MBIS 5 do identyfikacji osób będących przedmiotem zainteresowania (POI) w ramach prowadzonych dochodzeń policyjnych. W drugiej fazie, która zostanie w pełni wdrożona w ciągu dwóch lat, kontrole biometryczne zostaną rozszerzone na punkty kontrolne graniczne. System będzie w stanie przeprowadzać nawet do miliona przeszukań kryminalistycznych dziennie, uwzględniając odciski palców, odciski dłoni i portrety.

W celu rozproszenia wątpliwości dotyczących zarządzania danymi, Interpol zapewnia, że BioHub ściśle przestrzega ram ochrony danych. Ponadto skany twarzy i dłoni przekazywane do Centrum nie są inkorporowane do kryminalnych baz danych Interpolu ani nie są udostępniane innym użytkownikom. Zapewniono, że wszelkie dane, które nie prowadzą do dopasowania, są usuwane po przeprowadzeniu wyszukiwania.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Interpol dokonał pierwszego aresztowania na granicy, korzystając z Centrum Biometrycznego

 0