Inwestorzy oszukani przez "Cryptoqueen" na 4 mld USD. Królowa wśród 10 najbardziej poszukiwanych...

Inwestorzy oszukani przez "Cryptoqueen" na 4 mld USD. Królowa wśród 10 najbardziej poszukiwanych...

Federalne Biuro Śledcze (FBI) stwierdziło, że OneCoin było oszustwem kryptowalutowym. Monety zostały sprzedane milionom inwestorów na całym świecie i pozwoliły oszukać inwestorów na cztery miliardy dolarów. Karl Sebastian Greenwood, współzałożyciel, przyznał się do zarzutów oszustwa i prania brudnych pieniędzy. Z kolei Ruja Ignatova,  współzałożycielka, popularnie znana jako „Cryptoqueen”, pozostaje nie do wyśledzenia i znalazła się na liście 10 najbardziej poszukiwanych zbiegów FBI.

Oszustwo OneCoin miało miejsce w połowie 2010 roku, kiedy kryptowaluta była wciąż stosunkowo nową koncepcją, a inwestorzy szukali sposobów na zainwestowanie swoich pieniędzy w ten cyfrowy zasób. Ignatova i Greenwood założyli OneCoin w Sofii w Bułgarii w 2014 roku i wkrótce zaczęli oferować go inwestorom w Europie, Nowym Jorku i innych miejscach na całym świecie. OneCoin obiecywał inwestorom pięciokrotny, a nawet dziesięciokrotny zwrot z inwestycji i był reklamowany jako „pogromca bitcoinów”. Na ogromnym wydarzeniu, które odbyło się na londyńskiej Wembley Arena w czerwcu 2016 roku, Ignatova stwierdziła, że ​​nikt nie będzie mówił o Bitcoinie za dwa lata. Nieco ponad rok później zniknęła ze sceny, podobnie jak pieniądze, które inwestorzy włożyli w OneCoin.

"Kryptokrólowa" stworzyła schemat oszustwa, który pozwolił wyciągnąć od inwestorów 4 miliardy dolarów. Kobieta skutecznie ukrywa się przed władzami, choć jest wśród pierwszej dziesiątki najbardziej poszukiwanych przestępców przez FBI. 

Według FBI zarówno Greenwood, jak i Ignatova doskonale zdawali sobie sprawę, że OneCoin to oszustwo, od samego początku ich działalności. Nawet gdy pracowali nad koncepcją kryptowaluty, w swoich e-mailach określali ją jako „śmieciową monetę”. Greenwood opisał swoich inwestorów jako „idiotów” i „szalonych” w swojej korespondencji z Konstantinem Ignatovem, bratem Ruji Ignatovej, który również brał udział w operacji.

Podczas gdy kryptowaluty, takie jak Bitcoin, są „wydobywane” na serwerach danych, Ignatova i Greenwood byli świadomi, że oprogramowanie generuje ich OneCoin. Chociaż firma pokazała, że ​​wartość kryptowaluty była ustalana na podstawie popytu i podaży rynkowej, duet manipulował jej ceną i symulował zmienność, aby zbudować zaufanie inwestorów. W komunikacie prasowym podano, że wartość kryptowaluty wzrosła z 54 centów do 32,56 USD bez nawet jednego spadku wartości.

Aby dotrzeć do większej liczby potencjalnych inwestorów, OneCoin wdrożył również wielopoziomową strategię marketingową, w ramach której obecni inwestorzy otrzymywali prowizje za pozyskanie nowych inwestorów. Między czwartym kwartałem 2014 a 2016 r. inwestorzy zgromadzili ponad 4 miliardy dolarów na kontach bankowych kontrolowanych przez OneCoin, aby kupić pakiety OneCoin. W przeciwieństwie do innych kryptowalut, które umieszczają zapis swoich transakcji w publicznej księdze zwanej łańcuchem bloków, OneCoin tak naprawdę nigdy jej nie posiadał. Utrzymywali tylko prywatną księgę transakcji, a później zaczęli przydzielać OneCoin, który nie istniał.

Fasada runęła, gdy inwestorzy próbowali sprzedać swoje OneCoin i rozeszła się wiadomość, że cała operacja była oszustwem. Śledczy uzyskali nakaz przeciwko „Cryptoqueen” w październiku 2017 r. w związku z oszustwami elektronicznymi, oszustwami związanymi z papierami wartościowymi i spiskiem mającym na celu pranie brudnych pieniędzy. Według FBI, Ignatova już w 2014 roku omawiała z Greenwoodem „strategię wyjścia” dla OneCoin, w ramach której miał przejąć środki i zniknąć. 25 października 2017 roku weszła na pokład samolotu komercyjnego z Sofii w Bułgarii do Aten w Grecji, gdzie ślad się urywa.

Greenwood został zatrzymany w lipcu 2018 r. i zostanie skazany w kwietniu, natomiast Konstantin Ignatow został zatrzymany w marcu 2019 r. Obaj mężczyźni przyznali się do postawionych im zarzutów, ten ostatni ma zostać skazany w lutym br.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Inwestorzy oszukani przez "Cryptoqueen" na 4 mld USD. Królowa wśród 10 najbardziej poszukiwanych...

 0