iOS 13.1 wprowadza kontrowersyjne spowalnianie CPU w iPhone`ach z 2018 roku

iOS 13.1 wprowadza kontrowersyjne spowalnianie CPU w iPhone`ach z 2018 roku

Apple w teorii stara się w pierwszej kolejności dbać o dobro klienta, ale historia już wielokrotnie pokazała, że te teoria i praktyka nie zawsze idą w parze. Przez ostatnie lata Apple było bohaterem wielu skandali i kontrowersji, a jedną z najgłośniejszych była afera z 2017 roku, kiedy odkryto, że Apple obniża maksymalną częstotliwość procesora niektórych starszych iPhone'ów bez informowania użytkowników. Apple wyjaśniało ówcześnie, że działania te nie były powodowane żadnym spiskiem przeciw konsumentom i celowym postarzaniem urządzeń, a jedynie umożliwieniem bezproblemowego korzystania z urządzeń, które nie były już pierwszej młodości. Wiele osób nie przekonały jednak te tłumaczenia.

Apple wprowadza throttling procesora do iPhone'ów z 2018 roku. Póki co nie ma jednak co się obawiać o działanie tej funkcji. Czy w przyszłości wpłynie ona na użytkowanie, pokaże jedynie czas.

Teraz sceptycyzm powraca wraz z wydaniem iOS w wersji 13.1. Pierwsza aktualizacja iOS 13 pojawiła się zaledwie kilka dni po oficjalnym wydaniu systemu z numerkiem 13. Szybko wydało się, że częścią zmian wprowadzanych w nowej wersji mobilnego systemu operacyjnego Apple, jest możliwość ograniczenia prędkości działania iPhone'a XS , XS Max i XR . Kontrowersyjna funkcja, prawdopodobnie pozostanie nieaktywna przez pewien czas, ponieważ baterie większości iPhone'ów z 2018 roku nadal są w dobrej kondycji i nie będzie konieczne ograniczanie wydajności urządzeń. Jednakże z biegiem czasu, osoby z urządzeniami, których baterie przeżyły już dużą liczbę cykli ładowania, mogą zauważyć spadek wydajności swoich telefonów. W systemie iOS 13 firma Apple wprowadziła nową funkcję zoptymalizowane ładowania baterii, która powinna spowolnić degradację ogniw, aby przypadki spowalniania, były jak najrzadsze. 

Jeśli jednak zauważycie degradację baterii i wywołany tym throttling procesora, można temu zaradzić wymieniając baterię.  Apple obecnie pobiera 69 dolarów za wymianę baterii iPhone'ów 2018 i 2019 oraz 49 dolarów za starsze modele, jeśli nie są objęte gwarancją. W porównaniu do konieczności zakupu nowego urządzenia, zdaje się to być stosunkowo niewielką ceną. Należy mieć również na uwadze, że układ A12 Bionic, który napędza zeszłoroczne iPhone'y, ma bardzo wysoką wydajność i nawet jeśli zostanie spowolniony, to wpływ na wrażenia użytkownika będzie prawdopodobnie prawie niezauważalny. Należy również pamiętać, że po kontrowersjach z 2017 roku, Apple wprowadziło możliwość wyłączenia throttlingu, jeśli został on automatycznie aktywowany po wykryciu baterii w złym stanie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: iOS 13.1 wprowadza kontrowersyjne spowalnianie CPU w iPhone`ach z 2018 roku

 0