iOS 13. Nowa luka pozwala uzyskać dostęp do danych urządzenia

iOS 13. Nowa luka pozwala uzyskać dostęp do danych urządzenia

Chociaż iOS 13 jeszcze nie zadebiutował, to jeden z ekspertów ds. bezpieczeństwa odkrył w nim poważną lukę pozwalającą obejść blokadę ekranu. Według dostępnych informacji wykorzystując exploit, a tym samym omijając dostępne zabezpieczenie uzyskujemy niczym nieograniczony dostęp do wszystkich kontaktów posiadacza urządzenia. Jose Rodriguez, który dostrzegł ten poważny problem, w celu dobrania się do kontaktów wykorzystał połączenie Face Time i dostał się do lektora Siri. W efekcie gdy cała operacja powiedzie się potencjalny przestępca może wejść w posiadanie nie tylko numerów telefonów, ale także adresów zamieszkania czy adresów e-mail. Warto zaznaczyć, że aby wykorzystać wspomnianą lukę należy mieć fizyczny dostęp do smartfona co może się zdarzyć np. w sytuacji kradzieży sprzętu.

Jeden z badaczy odkrył w iOS 13 lukę, która pozwala uzyskać dostęp do kontaktów iPhone'ów.

Rodriguez cały problem zgłosił Apple 17 lipca zaś dziurę odkryto pierwotnie w iOS 12.1, ale jak wykazały testy technika obejścia znalazła się również w trzynastce. Co ważne badacz twierdzi, że amerykański gigant miał załatać lukę w testowym wydaniu 13.1, które zostanie udostępnione w okolicach 30 września. Niestety nie jest to pierwsza wpadka związana z blokadą ekranu iPhone'ów, ponieważ podobny exploit obecny w iOS 6.1 z 2013 roku pozwalał atakującym uzyskać dostęp do m.in. numerów telefonów czy nawet zdjęć. W przyszłości na podobny problem cierpiały także iOS 7 oraz iOS 8.1. Apple powinno więc dużo bardziej skupić się na zabezpieczaniu swoich urządzeń zważywszy, że kwestie bezpieczeństwa to duży kłopot dla wielu firm czy producentów.

Sam iOS 13 nie zapowiada się jako ogromna rewolucja, a ewolucja dotychczasowego systemu. Nie zabraknie w nim trybu ciemnego, który wygląda bardzo dobrze, z kolei odświeżone Apple Maps doczekało się kilku dodatkowych opcji pozwalających uzyskać posiadaczom aplikacji więcej informacji. Przemodelowania doczekał się ponadto interfejs iOS 13. Nową wersję systemu amerykańskiego giganta będziemy mogli pobrać od 19 września, natomiast 30 września producent udostępni iOS 13.1.

Pokaż / Dodaj komentarze do: iOS 13. Nowa luka pozwala uzyskać dostęp do danych urządzenia

 0