iPhone 11 z SoC A13 rozczarowuje wydajnością? Pojawiły się pierwsze testy

iPhone 11 z SoC A13 rozczarowuje wydajnością? Pojawiły się pierwsze testy

Nieoficjalnie mówi się, że następca iPhone'a XR zostanie przedstawiony światu już 10 września. Na kilka dni przed tą rzekomą premierą, w sieci pojawiły się wyniki iPhone'a 11 osiągnięte w jednym z benchmarków. Niestety, wbrew oczekiwaniom, wzrost wydajności jest niewielki, zwłaszcza, że mówimy tutaj o całkowicie nowym SoC A13, które miało przynieść znacznie większą moc smartfonom Apple i które to wyprodukowano z wykorzystaniem zaawansowanej architektury TSMC N7 Pro. Wpis w bazie Geekbench pokazuje, że iPhone 11 działał pod kontrolą iOS 13.1, z płytą główną o oznaczeniu N104AP. Wcześniej w tym roku pojawiały się pogłoski, że następca iPhone'a XR posiada nazwę kodową N104, co oznacza, że ujawnione urządzenie może być tańszym z trzech nadchodzących modeli.

Jeśli wyniki są prawdziwe, to iPhone 11 nie będzie wydajniejszy od obecnej generacji smartfonów Apple.

Jedną z największych odkrytych zmian, jest wzrost pamięci RAM do 4 GB. Jak pamiętamy, iPhone XR dostarczany był z 3 GB RAM na pokładzie, podczas gdy iPhone XS oraz iPhone XS Max trafiły do klientów z pamięcią RAM o pojemności 4 GB. Może to oznaczać, że droższe modele, które zostaną ujawnione w późniejszym czasie, również otrzymają więcej pamięci - z pewnością będzie jej więcej, niż we własnie ujawnionym urządzeniu. Wracając jednak do wyników A13 można zauważyć, że wzrost wydajności jest rozczarowujący. Widzimy co prawda poprawę w wydajności pojedynczego rdzenia, jednak wynik w teście wielordzeniowym jest niemal na takim samym poziomie. Może to być wynikiem takiej samej ilości rdzeni w A12 Bionic i A13.

W chwili obecnej nie jest znana dokładna specyfikacja rdzeni A13. Wiadomo jedynie, że w bazie Geekbench widnieje taktowanie na poziomie 2,66 GHz, co jest nieznacznie wyższą wartością niż 2,49 GHz w A12 Bionic. Możliwe, że Apple utrzyma tę samą konfigurację rdzeni w A13: dwa rdzenie główne w połączeniu z czterema rdzeniami pomocniczymi, aby zmaksymalizować wydajność i żywotność baterii w danych okolicznościach. Niektórzy upatrują się niskiej wydajności A13 w throttlingu związanym ze zbyt wysoką temperaturą, ale póki co są to tylko domysły. Za kilka dni przekonamy się jaka jest naprawdę wydajność iPhone'a 11.

Pokaż / Dodaj komentarze do: iPhone 11 z SoC A13 rozczarowuje wydajnością? Pojawiły się pierwsze testy

 0