iPhone 14 z 48-megapikselowym obiektywem i nagrywaniem w 8K?

iPhone 14 z 48-megapikselowym obiektywem i nagrywaniem w 8K?

Do premiery iPhone'a 13 pozostało jeszcze kilka miesięcy, ale już rozpoczęły się spekulacje na temat tego, co szykuje Apple w kolejnej generacji swoich smartfonów. Według notatki skierowanej do inwestorów, opracowanej przez analityka Ming-Chi Kuo, iPhone 14 będzie dostępny w czterech wersjach - dwóch 6,1-calowych oraz dwóch 6,7-calowych (zapewne Pro i Pro Max). W ofercie zabraknie natomiast, zgodnie z ostatnimi doniesieniami, wersji Mini z ekranem o przekątnej 5,4 cala (która zadebiutowała przy okazji iPhone'a 12 i poniosła sprzedażową klęskę). Jeśli ktoś chciałby kupić iPhone'a o pomniejszonych wymiarach, prawdopodobnie będzie miał taką okazję jeszcze w tym roku, kiedy do sprzedaży trafi trzynasta generacja.

iPhone 14 zostanie wyposażony w 48-megapikselowy obiektyw i będzie posiadał opcję nagrywania wideo w rozdzielczości 8K - twierdzi analityk Ming-Chi Kuo.

Jeszcze ciekawsze teorie kryją się w dalszej części notki. Kuo pisze w niej, że wierzy, iż w przyszłorocznych iPhone'ach Apple dokona znaczących ulepszeń w dziedzinie fotografii oraz nagrywania filmów. Według niego, iPhone 14 zostanie wyposażony w 48-megapikselowy obiektyw (te wykorzystywane obecnie przez giganta z Cupertino posiadają 12 megapikseli). Nie ma pewności, czy dojdzie do tego we wszystkich czterech planowanych wersjach, czy tylko w wariantach Pro. Wierzy natomiast, że wszystkie przyszłoroczne odmiany iPhone'ów będą miały możliwość nagrywania wideo w 8K (po raz pierwszy w historii). Niewykluczone, że wprowadzenie tej opcji będzie miało związek z funkcjonalnością rzeczywistości rozszerzonej (AR) oraz mieszanej (MR), które działają najlepiej w rozdzielczościach od 8K do 16K.

Kuo nie podzielił się żadnymi przemyśleniami na temat pozostałych obiektywów. Nie wiadomo, czy Apple zdecyduje się na ulepszenia teleobiektywu oraz obiektywu szerokokątnego. Analityk wierzy natomiast, że pomimo wprowadzenia 48-megapikselowego obiektywu głównego wykonywane zdjęcia wciąż będą miały wyjściową rozdzielczość na poziomie 12 megapikseli. Po co zatem 48 megapikseli? Kuo oczekuje, że Apple wykorzysta algorytm mądrego skalowania, który surowe, 48-megapikselowe zdjęcia będzie automatycznie przetwarzał na 12-megapikselowe, lecz z większą liczbą detali i mniejszym zaszumieniem. Obecnie technika ta jest już wykorzystywana w niektórych high-endowych smartfonach z Androidem.

Pokaż / Dodaj komentarze do: iPhone 14 z 48-megapikselowym obiektywem i nagrywaniem w 8K?

 0