iPhone 5G opóźniony? Apple wątpi w 5G od Intela i nerwowo szuka rozwiązania

iPhone 5G opóźniony? Apple wątpi w 5G od Intela i nerwowo szuka rozwiązania

Wsparcie dla nowej technologii tak naprawdę jest mocno w powijakach, ale coraz więcej producentów smartfonów przygotowuje urządzenia obsługujące nowy standard 5G. Najbardziej spóźnione jest tu jednak Apple, oficjalnie tłumacząc się oczekiwaniem na gotową infrastrukturę od operatorów komórkowych. iPhone'y z 5G nie pojawią się na rynku aż do przyszłego roku, ale zawirowania z dostawami Intela mogą przekreślić te plany i jeszcze bardziej opóźnić premierę nowych urządzeń. Raport opublikowany przez Fast Company twierdzi, że Intel, który jest głównym dostawcą modemów do ostatnich trzech iPhone'ów, maił również zapewnić modemy 5G do modeli Apple zaplanowanych na 2020 rok. Chipzilla wskazuje, że spodziewana data premiery układów XMM 8160 określana była na drugą połowę tego roku, jednak źródła branżowe donoszą, że Apple straciło przekonanie, że Intel wywiąże się z tych terminów i dostarczy modemy na czas.

Apple może nie dostarczyć iPhone'a 5G jesienią przyszłego roku. Intel ma duże opóźnienia, Samsung i MediaTek również nie mają gotowych swoich modemów, a z Qualcomm trwa wojna. Co teraz?

Aby pierwszy iPhone mógł zadebiutować we wrześniu przyszłego roku, Intel musi dostarczyć do Apple próbki modemu jeszcze tego lata i mieć ukończony projekt do początku 2020 roku, jednak opóźnienia w produkcji powodują, że te terminy są mało realne. Wygląda jakby Intel żałował swojej umowy z Apple. Stanowisko osoby do zarządzania relacjami z Apple obsadzane było już trzykrotnie, gdyż pracownicy zwalniali się z pracy. Poza tym uważa się, że Intel otrzymuje bardzo mały zysk z tego porozumienia. Co więcej, Apple żąda, żeby potrzeby ich firmy były ponad innymi klientami Intela. Większość producentów smartfonów korzysta z modemów Qualcomm, jednak Apple postawiło na Intela, co jest bezpośrednim rezultatem wojny o patenty pomiędzy Qualcomm a Apple. Oznacza to, że konkurencja na Androidzie będzie już na rynku z modemami takimi jak Qualcomm X50, a Apple wciąż będzie czekać na Intela, by dogonić resztę producentów.

Według doniesień, Apple starało się zapewnić sobie modemy 5G od Samsunga i MediaTeka, jednak żaden z tych producentów nie będzie miał takich układów gotowych na czas premiery iPhone'a 5G. Apple nie zwróci się ponownie do Qualcomm, jedynym rozwiązaniem w takim razie jest własna produkcja koniecznych układów. Według plotek około 1000-1200 inżynierów pracuje nad chipami do kolejnych iPhone'ów, z czego część pracowników została przejęta zarówno od Intela jak i Qualcomm, by pracować w placówce rozwojowej w San Diego. Według analityków, w przyszłym roku ma zostać sprzedanych 20 milionów kompatybilnych z 5G smartfonów. Do 2023 roku ta liczba ma się zwiększyć do 930 milionów, co ma stanowić połowę całej sprzedaży.

Pokaż / Dodaj komentarze do: iPhone 5G opóźniony? Apple wątpi w 5G od Intela i nerwowo szuka rozwiązania

 0