iPhone Xs, iPhone Xs MAX i iPhone Xr - sporo zmian, ale bez niespodzianek

iPhone Xs, iPhone Xs MAX i iPhone Xr - sporo zmian, ale bez niespodzianek

Nowe iPhone'y właśnie doczekały się oficjalnej prezentacji i obeszło się tu bez większych niespodzianek, ponieważ są to praktycznie usprawnione wariacje na temat iPhone'a X. Modele iPhone Xs i iPhone Xs MAX, które mogą się pochwalić wyświetlaczem Super Retina, odpowiednio 5.8-calowym o rozdzielczości 2436x1125 pikseli (co daje zagęszczenie na poziomie 458 ppi) oraz 6.5-calowym o rozdzielczości 2688x1242 pikseli. Panel wspiera dwa standardy HDR, czyli HDR 10 i Dolby Vision, może się pochwalić imponującym odświeżaniem 120 Hz warstwy dotykowej (interfejs wciąż renderowany jest w 60 kl./s) oraz ochroną ze strony najwytrzymalszego szkła w historii (niestety nie poznaliśmy żadnych szczegółów). Smartfony cechuje również poprawiona pyło- i wodoodporność, którą poświadcza certyfikat IP68 oraz obecność funkcjonalności 3D Touch oraz Face ID.

Modele iPhone Xs i iPhone Xs MAX różnią się głównie ekranem i otrzymujemy tu odpowiednio 5.8-calowy panel o rozdzielczości 2436x1125 pikseli (co daje zagęszczenie na poziomie 458 ppi) oraz 6.5-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 2688x1242 pikseli.

iPhone Xs

Na pokładzie znajduje się również nowy układ A12 Bionic, produkowany w 7 nm procesie technologicznym, który składa się z 6-rdzeniowego CPU (2 wysokowydajne rdzenie zapewniające o 15% lepsze osiągi i 40% lepszą efektywność energetyczną względem poprzednika oraz 4 energooszczędne zapewniające 50% lepszą efektywność energetyczną) i 4-rdzeniowego GPU (50% wzrost wydajności w stosunku do poprzednika), a także usprawnionego 8-rdzeniowego Neural Engine. Wszystko to pozwolić ma na sprawniejszy multitasking i przyspieszenie pracy przekładające się na nawet 30% szybsze otwieranie aplikacji. Nowe możliwości i wysoką wydajność iPhone’ów potwierdzać mają również nowe gry, które na nie trafią, jak zaprezentowane na konferencji The Elder Scrolls: Blades - czyżby Apple powoli zmierzało w stronę gamingowych smartfonów? Na dane dostaniemy zaś od 64 GB do 512 GB pamięci wewnętrznej, więc z pewnością starczy jej na zdjęcia, filmy, muzykę czy właśnie gry, a doświadczenia z nich płynące poprawić mają też poprawione głośniki stereo, zapewniające “szerszy dźwięk”.

Apple nie omieszkało pochwalić się również możliwościami fotograficznymi, za które odpowiadają podwójny aparat tylny - 12 MP obiektyw szerokokątny (f/1.8) i 12 MP z teleobiektywem (f/2.4) zapewniający dwukrotny zoom optyczny, oba z optyczną stabilizacją obrazu. Oczywiście nie zabrakło też wsparcia ze strony sztucznej inteligencji, a miłośnicy selfie mogą liczyć na 7 MP kamerkę przednią True Depth z przysłoną f/2.2, która jest dwukrotnie szybsza od poprzedniczki. Ciekawostką jest tu możliwość rozmycia tła (efekt bokeh) już po wykonaniu fotografii.iPhone Xs pracuje na baterii 30 minut dłużej niż iPhone X, iPhone Xs MAX półtorej godziny dłużej - niestety nie usłyszeliśmy nawet słowa o szybkim ładowaniu. Potwierdziły się za to plotki o wsparciu dla funkcjonalności dualSIM - jedna karta fizyczna i jeden eSIM, a w Chinach 2 fizyczne karty. Nowe iPhone’y dostępne będą w takich samych kolorach jak Apple Watch, tj. Gold, Silver oraz Space Grey, a ich ceny zaczynają się od 999 USD za model Xs i 1099 USD za Xs Max. Ich przedsprzedaż rozpocznie się 14 września, a tydzień później ruszy oficjalna sprzedaż - w Polsce musimy poczekać jeszcze tydzień dłużej, a mianowicie do 28 września.

iPhone Xr

Trafne okazały się też doniesienia o trzecim modelu iPhone’a, czyli iPhone Xr, który ma pomóc dostarczyć rozwiązania Apple do jeszcze większego grona odbiorców. Ten oferuje lżejszą aluminiową obudowę dostępną w 6 kolorach (biały, czarny, niebieski, koralowy, żółty i czerwony), 6.1-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 1792x828 pikseli, nazywany przez producenta “Liquid Retina” i określany jako najbardziej zaawansowany panel LCD kiedykolwiek umieszczony w smartfonie, a także pojedynczy szerokokątny 12 MP aparat tylny z przysłoną f/1.8 i optyczną stabilizacją obrazu. Poza tym możemy liczyć na ten sam, co w droższych modelach, układ A12 Bionic czy aparat przedni True Depth z Face ID. iPhone Xr dostępny będzie w trzech opcjach pamięci wewnętrznej, 64, 128 i 256 GB, a jego cena zaczyna się od 749 USD - przedsprzedaż rusza 19 października, a wysyłka tydzień później, tj. 26 października.

Aktualizacja (2018-09-12 23:03:20):

Apple iPhone Xs kosztować będzie w Polsce od 4979 zł, a za iPhone'a Xs MAX zapłacimy przynajmniej 5479 zł. iPhone Xr wyceniono w naszym kraju na kwotę od 3729 zł.

Pokaż / Dodaj komentarze do: iPhone Xs, iPhone Xs MAX i iPhone Xr - sporo zmian, ale bez niespodzianek

 0