Android może działać na prawie wszystkim - w telefonach, zegarkach , telewizorach, samochodach , kuchenkach mikrofalowych, Nintendo Switch - ale jednym z urządzeń, na którym od długiego czasu nikt nie był w stanie uruchomić Androida był iPhone. Projekt o nazwie Project Sandcastle zamierza to zmienić i zbudować system Android dla iPhone'a. Grupa ma już nawet wersje beta dla iPhone'a 7 i 7+. Wiele lat temu aktywny był projekt przeniesienia Linuxa i Androida na pierwszego iPhone'a. Obecny projekt jest kierowany przez Davida Wanga i Chrisa Wade'a, tych samych ludzi, którzy są odpowiedzialni za pierwszy port. Wang i Wade są współzałożycielami Corellium, firmy, która jest obecnie pozwana przez Apple za sprzedaż dostępu do maszyn wirtualnych z systemem iOS. Obaj twierdzą, że wirtualne maszyny iPhone VM firmy Corellium i debugowanie pomogło szybko uruchomić projekt.
Ekipa, która już została pozwana przez Apple za oprogramowania do wirtualizacji iOS, stara się teraz przenieść Androida na iPhone'y. Jest to pierwszy tego typu projekt od czasu pierwszej generacji iPhone'ów.
Porty Androida często są szybko opracowywane dzięki wspólnemu ekosystemowi sprzętowemu ARM. Urządzenia typu Nintendo Switch normalnie nie miałyby nawet kawałka istniejącego kodu w Androidzie, ale Nvidia Tegra SoC występujące w Switchu, jest również wykorzystywane w urządzeniach z Androidem. Ten wspólny sprzęt oznacza, że już istnieje sporo kodu, od którego można zacząć. Odnosi się to do większości urządzeń, ponieważ Qualcomm, Nvidia, Mediatek i inni sprzedają swoje SoC szerokiej grupie konsumentów - jeśli chcesz przenieść na coś Androida, dobrym pierwszym krokiem jest znalezienie innego urządzenia z podobnym sprzętem, ma którym już działa Android. Ta strategia nie działa jednak z urządzeniami takimi jak iPhone. Apple wykorzystuje swoje SoC, jedynie w swoich urządzeniach - trzeba więc zaczynać całkowicie od zera.
Zobacz: Apple pozwało Corellium - autorów programu do wirtualizacji iOS
"Dużym wyzwaniem było to, że sprzęt Apple jest zarówno nieudokumentowany, jak i niestandardowy" - powiedział Wang dla Forbesa . "Nasz zespół wie o tym więcej niż większość ludzi spoza Apple, ale wciąż musieliśmy włożyć sporo pracy, aby opracować sterowniki". Kompilacje są teraz oznaczone jako "beta", a strona projektu przedstawia obraz bardzo wczesnego wydania. Wersja dla iPhone'a 7 jest najbardziej dopracowana, jednak chociaż strona mówi, że procesor, pamięć, wyświetlacz i ekran dotykowy działają, takie rzeczy jak GPU, kamera, Bluetooth, audio i dane komórkowe jeszcze nie. Można uruchomić system, ale do pełnej funkcjonalności dużo brakuje. Strona wymienia urządzenia od iPhone'a 6 do 11 Pro, ale większość wersji nie ma dostępu do pamięci, a w wielu brakuje działającego wyświetlacza. Jest jeszcze wiele do zrobienia. Według strony, projekt jest realizowany "krócej niż miesiąc". Wydanie funkcjonalnej wersji beta w tym czasie jest imponujące, więc mamy nadzieję, że wkrótce zobaczymy dalsze postępy.
Pokaż / Dodaj komentarze do: iPhone z Androidem? Niemożliwe stało się możliwe