iPhony 16 mogą wykorzystywać technologię, która zmniejszy zużycie energii ekranu OLED

iPhony 16 mogą wykorzystywać technologię, która zmniejszy zużycie energii ekranu OLED

Samsung oraz LG zaoferowali Apple technologię mikrosoczewek wbudowanych w panele OLED. Dzięki temu rozwiązaniu wyświetlacze mogą zużywać mniej energii przy tym samym poziomie jasności. Jest szansa, że ekrany OLED z mikrosoczewkami zobaczymy w iPhonach 16.

Mniejsze zużycie energii przy tej samej jasności

Premiera iPhone 15 tuż za rogiem, więc pora na przecieki o iPhone 16. Według zagranicznego serwisu The Elec, który niejednokrotnie dostarczał przecieki, Samsung Display oraz LG Display zaoferowali Apple nowe rozwiązanie w kwestii paneli OLED. Chodzi o wykorzystanie technologii mikrosoczewek (MLA) w ekranach dla iPhonów. Obaj producenci ekranów mieli zaproponować Apple wykorzystanie układów mikrosoczewek w organicznych diodach, z których zbudowane są panele OLED. Korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest zmniejszenie się poboru mocy wyświetlacza OLED przy jednoczesnym zachowaniu określonej jasności.

Korzyścią, płynącą z tego rozwiązania jest zmniejszenie się poboru mocy wyświetlacza OLED przy jednoczesnym zachowaniu określonej jasności.

Apple iPhone

Jak podaje źródło, MLA jest technologią, która zwiększa skuteczność ekstrakcji światła poprzez zmianę jego ścieżki oczywiście dzięki wykorzystaniu mikrosoczewki. Taką ścieżkę można natomiast wyregulować tak, aby światło odbite wewnątrz panelu było kierowane w stronę ekranu. Dzięki temu można zwiększyć jasność OLED-a.

Technologia MLA ma też swoje wady

Niestety technologia MLA nie jest wolna od wad, a jedną z nich jest zmniejszenie się kąta widzenia. Jak można się również domyślić, produkcja paneli OLED z wykorzystaniem dodatkowej technologii wiąże się ze zwiększeniem kosztów. Apple podobno nie udzieliło jeszcze ostatecznej odpowiedzi co do użycia MLA. Istnieje jednak szansa, że technologia zostanie użyta po raz pierwszy w iPhonach wraz z debiutem przyszłorocznej generacji.

Skoro produkcja wyświetlaczy z MLA będzie droższa, ale dzięki niej smartfony mogą być jeszcze bardziej energooszczędne, to wręcz oczywiste wydaje się, że początkowo tego typu ekrany zobaczymy wyłącznie w droższych modelach, czyli iPhone 16 Pro i Pro Max. Zapewne dopiero z czasem, gdy koszty produkcji spadną już do odpowiednio niskiego poziomu, OLED-y z MLA będą mogły trafić również do podstawowych iPhonów. Oczywiście należy pamiętać, że to wciąż jedynie nieoficjalne doniesienia, które lepiej traktować wyłącznie jako ciekawostkę. Zanim o serii iPhone 16 będziemy mogli powiedzieć coś więcej minie jeszcze sporo czasu. Po drodze, już 12 września, czeka nas jeszcze premiera iPhone 15.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: iPhony 16 mogą wykorzystywać technologię, która zmniejszy zużycie energii ekranu OLED

 0