Izrael chce natychmiastowego wprowadzenia usługi Starlink w rejonie Gazy. Trwają rozmowy z Muskiem

Izrael chce natychmiastowego wprowadzenia usługi Starlink w rejonie Gazy. Trwają rozmowy z Muskiem

Izraelski rząd obecnie prowadzi rozmowy z firmą SpaceX w sprawie wprowadzenia usług internetowych Starlink na swoim terytorium, z naciskiem na regiony leżące w pobliżu stref konfliktu.

Izrael prowadzi rozmowy z Elonem Muskiem.

Potencjalne wprowadzenie Starlink w Izraelu miałoby znaczenie strategiczne. Jednym z celów tych działań jest zwiększenie zdolności komunikacyjnych Izraela w sytuacjach kryzysowych. Minister komunikacji Izraela, Shlomo Karhi, ogłosił, że rozmowy z SpaceX mają na celu umożliwienie korzystania z terminali komunikacyjnych zapewniających szerokopasmowe połączenie internetowe na terenie kraju. Ponadto ministerstwo promuje zakup tych urządzeń satelitarnych przez samorządy lokalne i przywódców społeczności w obszarach objętych konfliktami. 

Izrael chce natychmiastowego dostępu do usługi Starlink, zwłaszcza w rejonie Gazy, gdzie planowane jest odłączenie usług komórkowych i internetowych.

Warto podkreślić, że w przeszłości internet satelitarny, tak jak Starlink, odgrywał ważną rolę w sytuacjach konfliktowych. W czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 roku siły ukraińskie korzystały z usług Starlink do komunikacji w trudnych okolicznościach. Jednak nadal trwa debata nad rolą Starlink w niektórych kryzysowych sytuacjach. Elon Musk, dyrektor generalny SpaceX, wcześniej odmówił Ukrainie dostępu do usługi przed planowanym atakiem na rosyjską flotę wojenną, obawiając się, że może to zaostrzyć konflikt.

Nie ma jeszcze pewności co do terminu dostępności usługi Starlink w Izraelu ani liczby użytkowników, którzy będą na początek obsługiwani. Dotąd wprowadzenie usługi Starlink było planowane w Izraelu na 2024 rok.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Izrael chce natychmiastowego wprowadzenia usługi Starlink w rejonie Gazy. Trwają rozmowy z Muskiem

 0