Jak poprawić wrażenia z gry? 3 sprawdzone sposoby

Jak poprawić wrażenia z gry? 3 sprawdzone sposoby

COVID-19 zmusił nas do pozostania w domu. Gry komputerowe online, które już wcześniej były bardzo popularne, teraz zyskały rzesze nowych graczy. Wielu z nich korzysta przy tym ze swoich standardowych laptopów czy komputerów stacjonarnych, które nie mają takich możliwości jak specjalistyczne zestawy gamingowe. Co nie znaczy, że dysponując standardowym sprzętem nasza satysfakcja z gry musi być mniejsza. Nie potrzeba od razu kupować nowego sprzętu, aby zwiększyć przyjemność z gry. Oto 3 proste rady, jak sprawić aby nasze wrażenie z gry były pełniejsze.

Nie potrzeba od razu kupować nowego sprzętu, aby zwiększyć przyjemność z gry...

Jak poprawić wrażenia z gry? 3 sprawdzone sposoby

1. Utrzymuj swój komputer w czystości, aby zwiększyć jego wydajność

Ta rada wydaje się banalna, ale jak to w życiu często bywa, z pozoru najprostsze rozwiązania okazują się najskuteczniejsze. Zastanawiając się dlaczego nasze urządzenia zaczyna wolniej pracować lub nawet się zawieszać, rzadko przyczyny szukamy w jego stanie fizycznym. Brud a przede wszystkich kurz to wrogowie wydajności. Osady kurzu na urządzeniu, a szczególnie w otworach wentylacyjnych utrudniają przepływ powietrza chłodzącego, a co za tym idzie prowadzą do nadmiernego nagrzewania się komputera. Przegrzany procesor, karta graficzna oraz inne komponenty zwalniają. Nie jest to wielka niedogodność w przypadku korzystania z edytora tekstu, ale w przypadku gier komputerowych wydajność komputera ma istotne znaczenie. Jeżeli dodatkowo w trakcie gry używasz klawiatury upewnij się, że nie ma tam kurzu, resztek jedzenia czy innych substancji, które mogą przyczynić się do lepkich klawiszy. Nie można tez zapominać o ekranie. Nawet najlepsza rozdzielczość nie zapewni nam odpowiednich wrażeń, jeżeli monitor będzie po prostu brudny.

2. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i jakość łącza

W przypadku gier online gracz może stać się celem ataków DDoS (Distributed Denial of Service – Rozproszona Odmowa Usługi), które atakują adres IP i w ten sposób zrywają połączenie. Zdarza się również, że niezadowoleni przegrani gracze, prześladują przeciwników znajdując ich adres IP i śledząc w prawdziwym życiu. W takich przypadkach skorzystanie z aplikacji VPN (Virtual Private Network – Wirtualna Sieć Prywatna) nie tylko pozwala na ukrycie adresu IP i może przyczynić się do zmniejszenia pingów opóźnienia) ale też umożliwia dostęp do zasobów sieci, które z różnych powodów mogą być niedostępne z aktualnej lokalizacji. Co to jest VPN można wytłumaczyć na poniższym przykładzie. Kiedy łączysz się z siecią z wykorzystaniem tej technologii, Twój komputer nawiązuje wszystkie połączenia przychodzące oraz wychodzące za pośrednictwem dedykowanego serwera, który może znajdować się w dowolnym miejscu na świecie. Zazwyczaj do wyboru mamy możliwość skorzystania z różnych serwerów w wielu krajach, dzięki czemu możemy wybrać takie połączenie, które będzie dla nas optymalne zarówno ze względu na dostępność zasobów internetu, jak i jakość, w tym głównie szybkość i najmniejszy ping. To połączenie nie tylko jest specjalnie szyfrowane, a więc znacznie bezpieczniejsze ale dodatkowo Twoja tożsamość wygląda jakbyś korzystał z innego adresu IP i innej usługi DNS niż te nadane przez Twojego dostawcę usług internetowych.

3. Zablokuj automatyczne uaktualnianie oprogramowania i wyłącz inne aplikacje „w tle”

Automatyczne aktualizacje mogą być dużym problemem. Pobieranie aktualizacji w trakcie gry bardzo zwalnia pracę komputera, w wyskakujące powiadomienia o pojawieniu się nowych aktualizacji, bywają niezwykle irytujące. Podobnie pozostawienie działających aplikacji w tle zajmuje absorbuję część pamięci oraz mocy procesora. Prostym i niezawodnym rozwiązaniem jest zamykanie wszystkich zbędnych aplikacji przed przystąpieniem do gry. Nieco bardziej skomplikowana jest sprawa aktualizacji. Niestety, nie można na trwale wyłączyć tej funkcji, ale można zablokować aktualizacje na określony czas (w przypadku Windows do 35 dni). Oczywiście radykalniejszym rozwiązaniem byłoby utrzymywanie komputera w trybie offline, ale w przypadku gier online nie jest to możliwe. Samo wyłączenie aktualizacji szczególnie w odniesieniu do systemu operacyjnego nie jest właściwe, dlatego dobrą praktyką jest instalowanie nowych aktualizacji zaraz po ich ukazaniu się. Dzięki temu, stosując czasowe wyłączenie aktualizacji z jednoczesnym ręcznym aktualizowaniem programów, zapewnimy komfort gry bez niespodzianek w postaci nagłego spowolnienia, a jednocześnie zadbamy aby nasze oprogramowanie miało aktualna wersję.

*

Te 3 proste rady w praktyce bezkosztowo (lub co najwyżej przy minimalnych kosztach związanych z subskrypcją VPN) zapewnią, że nasz standardowy laptop czy PC, stanie się niezłym i bezpiecznym urządzeniem do gier. Oczywiście jeżeli nie jesteś tylko okazjonalnym graczem i chciałbyś jeszcze pełniej odczuwać radość z gry, nie obejdzie się bez ingerencji w hardware, a co za tym idzie, z większymi kosztami.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak poprawić wrażenia z gry? 3 sprawdzone sposoby

 0