Jak wybrać monitor do konsoli PlayStation 5 i Xbox Series? Oto pięć najważniejszych wskazówek!

Jak wybrać monitor do konsoli PlayStation 5 i Xbox Series? Oto pięć najważniejszych wskazówek!

Wybranie idealnego monitora nie należy do najłatwiejszych rzeczy. Rynek jest tak bardzo nasycony, że zalewani nadmiarem informacji gubimy się już przy pierwszym kontakcie ze specyfikacją porównywanych modeli. Wszystko rozbija się oczywiście o dostępny budżet, bo tego w zdecydowanej większości przypadków przeskoczyć się nie da. Warto się jednak zastanowić, ja jakie funkcje monitora spoglądać, by idealnie nadał się nie tylko do komputera osobistego, ale również konsoli PlayStation 5 i Xbox Series X. A zatem, na co spoglądać przy wyborze monitora do tych zastosowań?

Jak wybrać monitor do konsoli PlayStation 5 i Xbox Series X? Czym się kierować i ostatecznie jaki model wybrać? Sprawdź!

Xbox Series X i PlayStation 5

Wspomniany we wstępie budżet limituje liczbę możliwych kombinacji i z tym spotykamy się właściwie w każdym aspekcie naszego życia. Nie inaczej jest w wypadku monitorów, bo choć owszem, można zakupić taki, który będzie posiadał dosłownie wszystko, zdecydowana większość z nas na takowy model sobie najzwyczajniej w świecie pozwolić nie może. Tak czy owak, warto się zastanowić, na co tak naprawdę idą nasze pieniądze. Czy jest to sama matryca? Funkcje monitora? Technologia wykonania? Jak wybrać monitor do konsoli PlayStation 5 i Xbox Series X, jeśli mamy ograniczoną ilość pieniędzy?

Potencjał konsol PlayStation 5 i Xbox Series X jest ogromny, ale żeby go w pełni wykorzystać, należy się również zaopatrzyć w kompatybilny monitor. Jasne, nic nie stoi na przeszkodzie, by zakupić najtańszy, biurowy wyświetlacz i wykorzystać go podczas grania w gry konsolowe. Tutaj jednak dochodzi kwestia samej jakości. Taki monitor nie jest w stanie zapewnić optymalnej jakości wyświetlanego obrazu i to z wielu powodów, do których należą przede wszystkim niska rozdzielczość, niska częstotliwość odświeżania obrazu, brak technologii synchronizacji obrazu, brak HDR… wyliczać można tak naprawdę bez końca, ponieważ z tym samym spotykamy się na co dzień – podczas grania na komputerze PC.

Rozdzielczość monitora, czyli jak wykorzystać potencjał konsoli PS5 i Xbox Series X

Rozdzielczość 4K

Na rynku znajdziemy mnóstwo monitorów, które można zakwalifikować do danych segmentów. Jednym z takich segmentów jest rozdzielczość. Aktualnie najbardziej popularnymi w świecie komputerów są monitory Full HD (1080p), które swoją dominację zaznaczają już od dobrych kilku lat. Bardziej wymagający, korzystający z komputerów osobistych, sięgają również po monitory QHD (lub UWQHD), a więc o rozdzielczości 1440p. Takową natywnie wspiera już Xbox Series X oraz po części PlayStation 5 (stosowna aktualizacja dla PS5 wydana została pod koniec lipca), ale to nie jest wszystko, na co stać te urządzenia. Żeby w pełni wykorzystać potencjał konsol PS5 i Xbox Series X, należy zainwestować w monitor 4K UHD, a więc o rozdzielczości 2160p. Przypomnijmy, że im wyższa rozdzielczość, tym lepszy, ostrzejszy i wyraźniejszy obraz, a to jest przecież istotnym elementem, jeśli chodzi o gry wideo – grafika.

Częstotliwość odświeżania, czyli jak płynność wpływa na wrażenia z rozgrywki

Częstotliwość odświeżania 144 Hz

Drugim aspektem wpływającym na wrażenia z rozgrywki jest częstotliwość odświeżania monitora, która jest bezpośrednio sprzężona z liczbą klatek na sekundę generowanych przez źródło – konsolę, kartę graficzną itp. To, jak wysoką częstotliwość odświeżania posiada matryca zainstalowana w monitorze determinuje ile jest w stanie wyświetlić klatek obrazowych w jednej sekundzie. Jeśli monitor ma 60 Hz, wyświetli 60 klatek w czasie jeden sekundy. Jeśli 144 – 144 klatek w czasie jednej sekundy. Konsole PlayStation 5 i Xbox Series X potrafią w niektórych grach wygenerować nawet 120 klatek na sekundę i z tego też powodu, żeby wykorzystać ich pełny potencjał, należy zainwestować w monitor wyposażony w matrycę o przynajmniej 120-hercowej częstotliwości odświeżania. Dziś na rynku znaleźć możemy naprawdę sporo takich monitorów, więc jest w czym wybierać.

VRR – czym jest technologia synchronizacji adaptacyjnej?

VRR

VRR znany w świecie komputerów PC jest przede wszystkim pod nazwą FreeSync oraz G-SYNC. Konsole PlayStation 5 i Xbox Series X korzystają z bardzo podobnego rozwiązania, które ma na celu zapewnić nieskazitelną płynność wyświetlanego obrazu, niezależnie od tego, ile klatek na sekundę generują. VRR, czyli synchronizacja adaptacyjna sprawia, że monitor jest w stanie w locie zmieniać częstotliwość odświeżania i synchronizować ją z liczbą klatek generowanych przez konsole. Na przykład jeśli konsola w pewnym momencie generuje 55 FPS, monitor ustawia częstotliwość na 55 Hz. Jeśli 111 FPS, monitor pracuje z odświeżaniem 111 Hz. Eliminuje to problemy związane z brakiem synchronizacji między źródłem, a wyświetlaczem, które dotyczą przede wszystkim widocznych na ekranie przycinek. VRR czuwa zatem nad tym, by w każdym momencie rozgrywki wyświetlany obraz był idealnie płynny i za taką technologią należy się rozglądać podczas wybierania nowego monitora.

HDR, czyli szeroki zakres tonalny dla maksymalizacji wrażeń

HDR

Kolejnym aspektem, który poprawia wrażenia z rozgrywki w kompatybilnej grze na konsole PlayStation 5 i Xbox Series X jest HDR, czyli szeroki zakres tonalny. To właśnie ta technologia sprawia, że różnica między najjaśniejszym i najciemniejszym punktem na wyświetlaczu jest zdecydowanie większa niż w wypadku obrazu SDR – jeśli wspierany. Do tego dochodzą również żywsze kolory i z tego względu monitor musi odznaczać się nie tylko wysoką jasnością maksymalną (oprócz OLED-ów, które rekompensują jej poziom głęboką czernią), ale również szerokim zakresem pokrycia popularnych palet kolorów. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że monitor z HDR to jedynie odbiornik. Konkretne treści muszą zostać przez twórców przygotowane, żeby wykorzystać potencjał takiego odbiornika. Gier wspierających HDR na konsolach jest dziś całe mnóstwo i to nie koniec, bo na horyzoncie majaczą już kolejne, wysokobudżetowe produkcje.

Porty i dodatki, czyli bez HDMI 2.1 ani rusz

HDMI 2.1

Wspomnieliśmy o rozdzielczości, częstotliwości odświeżania, kolorach i kontraście przy HDR oraz technologii synchronizacji obrazu. Pozostała jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia – porty. Żeby wykorzystać potencjał płynący z wyżej wymienionych rzeczy, należy zakupić taki monitor, który jest wyposażony przynajmniej w jeden port HDMI 2.1 i wersja jest tu nieprzypadkowa, bowiem tylko taka zagwarantuje, że na monitorze pojawi się obraz 4K w 120 FPS. Jeśli wyświetlacz ma do dyspozycji HDMI 2.0, maksymalnie wyświetlić może rozdzielczość 4K 60 FPS. W świecie komputerów PC, gdzie swoją dominację zaznacza przede wszystkim DisplayPort nie ma to tak dużego znaczenia, ponieważ 1.4 montuje się w źródłach już od dawna.

Jaki monitor do konsoli PS5 i Xbox Series X?

MSI Optix MPG321UR-QD

Poznaliśmy już te funkcje monitorów, które pozwolą nam wykorzystać pełny potencjał konsol aktualnej generacji. Szukamy zatem monitora, który ma 4K UHD, przynajmniej 120 Hz częstotliwości odświeżania, HDMI 2.1 i VRR. Szukamy też takiego, który wspiera HDR oraz posiada szeroko-gamutową matrycę zdolną do wyświetlenia takiego zakresu. Pierwszym jest MSI Optix MPG321UR-QD. To 32-calowy monitor o rozdzielczości 4K UHD, odświeżaniu 144 Hz ze wsparciem dla VRR, DisplayHDR 600, który został wyposażony w dwa porty HDMI 2.1. Zainstalowana w środku matryca to IPS, która nie tylko zagwarantuje bardzo szerokie kąty widzenia, ale również świetne pokrycie najbardziej popularnych palet barwowych sRGB, DCI-P3 oraz Adobe RGB. W tym wypadku mówimy o pokryciu odpowiednio na poziomie 143%, 99% oraz 97%. Idealnie zatem nadaje się nie tylko do konsoli, ale również do komputera PC przy konsumpcji, jak i tworzeniu treści.

Kup monitor MSI Optix MPG321UR-QD najtaniej na Ceneo.pl

MSI Optix MAG281URF

Nieco tańszym modelem jest również drugi przez nas polecany monitor MSI Optix MAG281URF. Tutaj mamy do czynienia z wyświetlaczem z matrycą IPS o przekątnej 28”, rozdzielczości 4K UHD i odświeżaniu 144 Hz. Matryca jest oczywiście szeroko-gamutowa, ponieważ potrafi w 95% pokryć paletę DCI-P3 i 124% paletę sRGB i całość, dzięki jasności maksymalnej na poziomie 400 nitów, uzyskała certyfikat DisplayHDR 400. Do dyspozycji otrzymujemy tutaj dwa porty HDMI 2.1, a zatem bez problemu podłączymy zarówno PS5, jak i Xbox Series X w tym samym momencie.

Kup monitor MSI Optix MAG281URF najtaniej na Ceneo.pl

Monitory do konsoli, czyli raz, a dobrze

Wszystkie wyżej wspomniane funkcje składają się na sprzęt optymalny pod konsole aktualnej generacji, ze szczególnym naciskiem na PlayStation 5 oraz Xbox Series X, które zapewniają niezrównaną wydajność. Oczywiście można zakupić najtańszy na rynku wyświetlacz i cieszyć się w ten sposób grami konsolowymi, ale za pomocą takich urządzeń nigdy nie wykorzystamy potencjału konsol, za które przecież przed chwilą zapłaciliśmy. Warto zatem pokusić się o nieco większy wydatek na monitor, który posłuży na lata. Taki, który wykorzysta pełnię możliwości PlayStation 5 i Xbox Series X. MSI Optix MPG321UR-QD oraz Optix MAG271URF są zatem świetnymi monitorami do tego, by czerpać z konsol maksymalne korzyści.

*Artykuł powstał we współpracy z MSI - czołowym producentem komponentów komputerowych, peryferiów i laptopów

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jak wybrać monitor do konsoli PlayStation 5 i Xbox Series? Oto pięć najważniejszych wskazówek!

 0