Nie da się ukryć, że jest to bardzo trudny ekonomicznie czas, z bardzo wysoką inflacją, a co za tym idzie rosnącymi kosztami życia i masowymi zwolnieniami. Te problemy jednak nie dotyczą miliarderów, z których najbogatsi zarabiali średnio 14 miliardów dolarów dziennie w ciągu ostatnich sześciu miesięcy.
Najbogatsi zarabiają w czasie kryzysu
Bloomberg pisze, że w pierwszej połowie 2023 roku 500 najbogatszych ludzi na świecie zarobiło dodatkowe 852 miliardy dolarów – czyli około 14 milionów dolarów dziennie, znacząco zwiększając swoje ogromne fortuny. To najlepsze półrocze dla miliarderów od drugiej połowy 2020 roku, kiedy gospodarka odnotowała odbicie po globalnym krachu wywołanym pandemią.
Podwyżki stóp procentowych banku centralnego i trwająca wojna na Ukrainie to dwa największe czynniki wpływające na gospodarkę w ostatnim czasie. Widzieliśmy również, że wiele firm technologicznych, które w czasach Covid zatrudniły zbyt dużo osób, teraz zwalnia tysiące pracowników. Mimo to S&P 500, który śledzi zachowanie giełdowe 500 największych spółek, rośnie o około 16,5%.
W pierwszej połowie 2023 roku 500 najbogatszych ludzi na świecie zarobiło dodatkowe 852 miliardy dolarów.
Boom na AI napędza firmy technologie
Firmy technologiczne odnotowały w tym roku duże wzrosty cen akcji dzięki rewolucji sztucznej inteligencji. Na przykład akcje NVIDII wzrosły o ponad 187% w 2023 r., podnosząc jej kapitalizację rynkową powyżej 1 biliona dolarów. Rezultatem jest wzrost Nasdaq 100 o 31% – jest to najlepsza pierwsza połowa w historii firmy.
Jak radzą sobie Musk, Zuckerberg i Bezos?
To dobra wiadomość dla Elona Muska. Najbogatszy człowiek świata wzbogacił się w tym roku o kolejne 96,6 miliarda dolarów, zwiększając swój majątek do 237 miliardów dolarów – to poziom PKB Belgii. Mark Zuckerberg dodał w tym okresie 58,9 miliarda dolarów, dzięki wzrostowi akcji Meta o prawie 80%. Jeff Bezos zarobił 47,4 miliarda dolarów, a Larry Ellison (współzałożyciel oraz prezes Oracle Corporation) 40,8 miliarda dolarów.
Nie każdy członek elitarnego grona superbogaczy odnotował wzrost swojej fortuny od stycznia. Indyjski miliarder Gautam Adani, prezes Adani Group, stracił 60,2 mld dolarów, w tym 20,8 mld dolarów w ciągu jednego dnia. Jego straty można przypisać short-sellerowi Hindenburg Research oskarżającemu Grupę Adani o oszustwa księgowe i manipulacje akcjami, czemu Adani zaprzecza. Jego majątek nadal jest wart jednak 51,5 miliarda dolarów, więc raczej sobie poradzi.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jaki kryzys ekonomiczny? Najbogatsi szybko pomnażają swoje majątki