Japonia dołącza do antychińskiej koalicji. Kraj zakazuje eksportu sprzętu litograficznego

Japonia dołącza do antychińskiej koalicji. Kraj zakazuje eksportu sprzętu litograficznego

Japonia oficjalnie zwiększa restrykcje mające na celu ograniczenie dostępu Chin do zaawansowanych maszyn do produkcji chipów. Jak donosi CNN, kraj ogłosił, że zaostrzy kontrolę eksportu 23 rodzajów sprzętu do produkcji półprzewodników. 

Japonia uchwaliła nowe przepisy (wejdą w życie w lipcu), na mocy których firmy takie jak Nikon i Tokyo Electron będą musiały uzyskać zgodę japońskiego ministerstwa handlu, jeśli będą chciały sprzedawać swoje narzędzia w około 160 krajach na całym świecie. Rzecznik japońskiego rządu powiedział CNN, że ograniczenia nie są wymierzone w konkretny kraj, jednak trudno nie odnieść wrażenia, że chodzi tu głównie o Chiny, które oczywiście znajdują się na liście. „Wypełnimy nasze obowiązki w społeczności międzynarodowej jako kraj posiadający technologię i przyczynimy się do utrzymania międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” – powiedział dziennikarzom Yasutoshi Nishimura, japoński minister gospodarki, handlu i przemysłu.

Japonia oficjalnie zwiększa restrykcje mające na celu ograniczenie dostępu Chin do zaawansowanych maszyn do produkcji chipów.

Wafle krzemowe

Nie tylko Japonia

Ograniczenia w Japonii następują po wprowadzeniu przez Stany Zjednoczone i Holandię podobnych restrykcji. Podobno na początku roku te trzy kraje dogadały się w sprawie ograniczenia dostępu Chin do zachodnich maszyn litograficznych. W marcu Holandia wywiązała się z umowy, ogłaszając, że ograniczy zagraniczną sprzedaż technologii półprzewodnikowych w interesie swojego bezpieczeństwa narodowego. Te ograniczenia wpłyną przede wszystkim na firmę na ASML. Od zeszłego roku holenderski producent był jedyną firmą na świecie produkującą maszyny do litografii w ekstremalnym ultrafiolecie (EUV), których producenci chipów potrzebują do produkcji półprzewodników w 5 nm i 3 nm, napędzających najnowsze telefony i komputery.

Chiny biorą sprawy w swoje ręce

Chiny mają rodzime firmy, które są w stanie nadrobić część niedoborów, jakich doświadczy branża technologiczna tego kraju z powodu braku dostępu do zachodniego sprzętu litograficznego. Jednak może minąć trochę czasu, zanim te podmioty dorównają amerykańskim, japońskim i europejskim rywalom. Według badań przeprowadzonych przez Reuters, firma Shanghai Micro Electronics Equipment (SMEE), jedyny chiński producent sprzętu litograficznego, produkuje maszyny zdolne do drukowania półprzewodników w 90 nm. Bardziej obiecujące są prace firmy SMIC, wiodącego producenta półprzewodników w Chinach. Zeszłego lata firma rozpoczęła bowiem masową produkcję chipów 14 nm i rozpoczęła produkcję chipów 7 nm bez dostępu do sprzętu wyprodukowanego za granicą.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Japonia dołącza do antychińskiej koalicji. Kraj zakazuje eksportu sprzętu litograficznego

 0