Japonia osiąga rekordową szybkość transmisji danych 402 Tb/s dzięki komercyjnemu światłowodowi

Japonia osiąga rekordową szybkość transmisji danych 402 Tb/s dzięki komercyjnemu światłowodowi

Japoński Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych we współpracy z innymi instytutami ustanowił rekord transferu danych, osiągając szybkość 402 Tb/s za pomocą dostępnych na rynku kabli światłowodowych. Szczegóły opisujące to osiągnięcie zostały zaprezentowane na konferencji Optical Fibre Communication Conference 2024, która odbyła się w San Diego. Doceniono także wkład w ten wyczyn Aston Institute of Photonic Technologies i Nokia Bell Labs.

Na potrzeby tego eksperymentu NICT i jego partnerzy byli w stanie przesłać sygnały 1505 kanałami na długości 50 km kabla światłowodowego. Wykorzystano w nim sześć typów wzmacniaczy i korektor wzmocnienia optycznego, który wykorzystuje nieużywane pasmo 37 THz, pozwalając na transfer z szybkością 402 Tb/s. Jednym ze wzmacniaczy, na którym to zademonstrowano, jest wzmacniacz światłowodowy domieszkowany tulem, który wykorzystuje systemy pasma C lub pasma C+L. Dodatkowo zastosowano półprzewodnikowe wzmacniacze optyczne oraz wzmacniacze Ramana, które osiągnęły prędkość transmisji danych na poziomie 256 Tb/s w paśmie prawie 20 THz. W tym teście wykorzystano także inne wzmacniacze, które zapewniły skumulowaną szerokość pasma 25 THz przy szybkości transmisji danych do 119 Tb/s.

Japoński Narodowy Instytut Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych ustanowił rekord transferu danych, osiągając 402 Tb/s za pomocą dostępnych na rynku kabli światłowodowych.

900

W rezultacie jego maksymalny możliwy do osiągnięcia wynik przekroczył dotychczasową przepustowość danych o ponad 25 procent i zwiększył szerokość pasma transmisji o 35 procent. Jest to możliwe dzięki obecnie dostępnej technologii stosowanej przez dostawców usług internetowych. Chociaż pokazuje to niewykorzystany potencjał obecnej technologii, testy wskazują na potencjalnie dłuższą żywotność obecnej technologii, ale także na komfort rozszerzania wdrażania światłowodów za pomocą nowej generacji kabli i systemów optycznych.

Ta demonstracja pokazuje również, że obecnie stosowana technologia multipleksowania z podziałem długości fali (WMD) może pokryć wszystkie główne transmisje i zapewnić te prędkości przy użyciu niezbadanych pasm.

Chociaż badacze regularnie biją rekordy świata, aby osiągnąć najwyższą możliwą prędkość transmisji danych za pośrednictwem światłowodu, potrzebne są nowe typy kabli wykorzystujących wiele włókien światłowodowych i nowy sprzęt. Wdrożenie tak znaczących modernizacji jest nieosiągalne dla wielu dostawców ogólnokrajowych, nie mówiąc już o regionalnych i lokalnych dostawcach usług, którzy jeszcze nie odeszli od kabli miedzianych. Stosowanie kabli wielowłóknowych prowadziłoby również do grubszych kabli i wyższych kosztów produkcji.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Japonia osiąga rekordową szybkość transmisji danych 402 Tb/s dzięki komercyjnemu światłowodowi

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł