Japoński inteligentny monitoring sam wyłapuje złodziei sklepowych

Japoński inteligentny monitoring sam wyłapuje złodziei sklepowych

Japończycy wprowadzili testowo do sklepów kamery pracujące pod kontrolą sztucznej inteligencji. Sprzęt ten rozpoznaje ruchy złodzieja i powiadamia obsługę sklepu o kradzieży.

Nie tak dawno obszernie opisywaliśmy chiński system monitoringu, który potrafi rozpoznawać przestępców i powiadamiać o tym władze. Chińczycy mają póki co największe osiągnięcia na tym polu, a ich sieć kamer jest największa na świecie. Teraz jednak i Japończycy mają się czym pochwalić, również łącząc sztuczną inteligencję z kamerami CCTV. AI Guardman to zautomatyzowana kamera, która potrafi złapać złodziei sklepowych na gorącym uczynku. Urządzenie zostało opracowane przez japońską firmę NTT East, która współpracowała ze startupem Earth Eyes i może pochwalić się niemałymi osiągnięciami. W sklepach, które wzięły udział w testach kamer, udało się obniżyć poziom dokonywanych kradzieży nawet o 40%. Kamery korzystają z technologii open source, która powstała na prywatny uniwersytecie badawczym Carnegie Mellon w Pittsburghu i pozwala ona na analizę języka ciała osób dokonujących zakupów.

Rozbudowane systemy monitoringu to ochrona ale i inwigilacja. Jesteście za czy przeciw nadzorowi za pomocą kamer?

Jeśli zachowanie odpowiada predefiniowanym schematom podejrzanego zachowania, wysyłane jest powiadomienie do obsługi sklepu wraz ze zdjęciem podejrzanej osoby i jego dokładnej lokalizacji w sklepie. AI Guardman był opracowywany przez kilka ostatnich lat, a na przestrzeni ostatnich miesięcy testowany w kilku sklepach zajmujących się różnymi branżami od elektroniki, poprzez artykuły sportowe, do aptek. Póki co to jednak Chiny posiadają najbardziej rozbudowany system monitoringu, który ma za zadanie nadzór nad 1,4 miliarda obywateli i przyznawanie im punktów na podstawie ich zachowania jeszcze przed 2020 rokiem. Kamery CCTV z systemem rozpoznawania są wykorzystywane w Chinach nawet do łapania osób przekraczających ulicę w niedozwolonym miejscu. Osoba taka jest rozpoznawana przez system i otrzymuje wiadomość sms z informacją o konieczności zapłacenia mandatu. 

 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Japoński inteligentny monitoring sam wyłapuje złodziei sklepowych

 0