Jason Schreier: PS5 i Xbox Series X będą wydajniejsze od RTX 2080

Jason Schreier: PS5 i Xbox Series X będą wydajniejsze od RTX 2080

Jason Schreier, dziennikarz Kotaku, który wielokrotnie udowadniał, że posiada bardzo dobre dojścia w branży, twierdzi, że Xbox Series X oraz PlayStation 5 oferować będą wyższą wydajność niż karty graficzne pokroju GeForce RTX 2080 od NVIDII, czyli jedno z najpotężniejszych GPU obecnych na rynku (Zieloni posiadają w swojej ofercie jeszcze nieco mocniejszy wariant SUPER oraz flagową wersję Ti). Jego zdaniem zarówno Sony, jak i Microsoft, podchodzą do tematu bardzo praktycznie i patrzą w przyszłość, by ich next-geny nie zestarzały się zanadto, chcąc uniknąć powtórki z obecnej generacji, gdzie na starcie PS4 i Xbox One mocno odstawały już od high-endowych pecetów. Tym razem producenci chcą upewnić się, że ich nowe konsole wyposażone są w podzespoły z najwyższej półki.

Sony, jak i Microsoft, podchodzić mają do tematu bardzo praktycznie i patrzą w przyszłość, by ich next-geny nie zestarzały się za szybko.

Nie da się ukryć, że pecety zawsze miały i będą mieć tu swoistą przewagę, ze względu na łatwość upgrade’u takich systemów, gdzie praktycznie co roku możemy wymieniać podzespoły na mocniejsze, co przekłada się na wyższe rozdzielczości, większą liczbę klatek na sekundę czy wyższe ustawienia graficzne. Taki zabieg w przypadku zamkniętej konstrukcji jaką są konsole jest praktycznie niemożliwy, a przerwy między generacjami są długie (ok. 7 lat), więc z czasem przewaga PC robi się jeszcze większa. Inna sprawa, że zamknięta architektura i możliwości jakimi dysponują wewnętrzne studia sprawiają, że gry wydawane na konsole potrafią zachwycać oprawą graficzną i wystarczy spojrzeć na Death Stranding, God of War czy nadchodzące Ghost of Tsushima. Jeśli Schreier się nie myli i Xbox Series X oraz Playstation 5 rzeczywiście oferować będą GPU wydajniejsze od topowej serii NVIDII, to tym razem konsole mogą dotrzymywać kroku PC znacznie dłużej niż w obecnej generacji.

Niewykluczony jest także scenariusz odświeżenia specyfikacji w połowie generacji, tak jak to miało miejsce z PS4 i Xbox One, co także powinno zapewnić wysoki poziom nadchodzących konsol na dłuższy czas. Warto jednak podkreślić, że Schreier nie powołuje się tu na żadne źródła i podkreśla nawet, że nie jest to nic pewnego, a jedynie jego przekonanie, choć tak doświadczony dziennikarz zapewne wie więcej niż chce nam powiedzieć. Poza tym, wiadomo, że obie konsole bazować będą na nowych układach Navi od AMD, a ostatnio w sieci pojawiły się przecieki sugerujące, że Big Navi rzeczywiście wyprzedzi topowe GPU NVIDII. Trzeba przyznać, że nowe konsole zapowiadają się coraz ciekawiej, ale tradycyjnie, dopóki nie otrzymamy potwierdzenia, radzimy podchodzić do tych rewelacji z rezerwą.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jason Schreier: PS5 i Xbox Series X będą wydajniejsze od RTX 2080

 0