Jeden, by wszystkimi rządzić, czyli pomysł Apple na nowy chip

Jeden, by wszystkimi rządzić, czyli pomysł Apple na nowy chip

Apple opracowuje autorski modem 5G, aby zmniejszyć zależność od Qualcomm, ale według jednego z najnowszych przecieków gigant technologiczny chce również uniezależnić się od Broadcom w zakresie częstotliwości radiowych i chipów do ładowania bezprzewodowego. Aby było to możliwe, firma pracuje nad rozwiązaniem, które będzie jednocześnie obsługiwać łączność Wi-Fi, komórkową i Bluetooth.

Ponieważ wcześniej podawano, że Qualcomm ma być jedynym dostawcą modemów 5G dla smartfonów z serii iPhone 15 i iPhone 16, autorski modem 5G może być gotowy dopiero w 2025 r. Bloomberg opublikował artykuł, w którym twierdzi, że z czasem firma planuje również opracować rozwiązania bezprzewodowe, co sprawi, że będzie mogła zrezygnować także z usług Broadcom. Agencja ​​sugeruje w związku z tym, że przejście na wewnętrzne chipy 5G rozpocznie się już w 2024 roku.

Apple podobno pracuje nad układem, który będzie jednocześnie obsługiwać łączność Wi-Fi, komórkową i Bluetooth.

 

Jeden by wszystkimi rządzić, czyli pomysł Apple na nowy chip

Modem Qualcomm Snapdragon X65 5G w iPhonie 14

Jeśli chodzi o rok 2025, Apple chce zrezygnować z rozwiązań Broadcom i wprowadzić własny układ, który będzie obsługiwał łączność Wi-Fi i Bluetooth. Apple podpisał trzyipółletnią umowę z Broadcomem, która ma wygasnąć za kilka miesięcy. Chociaż gigant z Cupertino opracuje osobne customowe chipy do obsługi łączności komórkowej, Wi-Fi i Bluetooth, mówi się, że Apple patrzy znacznie dalej w przyszłość.

Firma ma bowiem plan opracowania jednego układu, który zapewni łączność komórkową, Wi-Fi i Bluetooth bez udziału Qualcomm i Broadcom. Zaletą tego jednoukładowego rozwiązania jest to, że urządzenia iPhone lub iPad zyskają miejsce na płycie głównej, które można będzie spożytkować na inne większe/dodatkowe chipy lub inne elementy, w tym pojemniejsze baterie. Po drugie, posiadanie pojedynczego chipa na płycie może również sprawić, że będzie ona bardziej energooszczędna i Apple zapewni lepsze oprogramowanie.

Z drugiej strony wszystko zależy od postępów Apple w dążeniu do opracowania tego rozwiązania łączności typu „wszystko w jednym”. Niestety, stworzenie własnego modemu 5G lub chipa zapewniającego łączność Wi-Fi i Bluetooth nie jest takie proste Sprawienie, by te komponenty działały dobrze z wieloma różnymi częstotliwościami, to tylko jedno z wielu wyzwań, więc spodziewamy się, że owoce pracy Apple zobaczymy za kilka lat.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jeden, by wszystkimi rządzić, czyli pomysł Apple na nowy chip

 0