Jedynie 18% programistów tworzy gry na PlayStation 5 i Xbox Scarlett

Jedynie 18% programistów tworzy gry na PlayStation 5 i Xbox Scarlett

Chociaż PlayStation 5 i Xbox Scarlett nie doczekały się jeszcze oficjalnej prezentacji, to nie przeszkadza to wielu deweloperom w pracach nad grami przeznaczonymi właśnie na te konsole. Zgodnie z najnowszym raportem GDC State of the Game Industry 2019, mniej więcej 18% twórców szykuje już produkcje na przyszłą generację sprzętu. W ankiecie wzięło udział prawie 4 tysiące programistów, co daje jakiś orientacyjny, ale nie do końca pełen obraz sytuacji. Dodatkowo 16% ankietowanych stwierdziło, że tworzy tytuły nie tylko na niezapowiedziane jeszcze platformy, ale także te już istniejące, czyli m.in. PlayStation 4 oraz Xbox One. Natomiast jedynie 2% badanych potwierdziło, że skupia się wyłącznie na przyszłych urządzeniach. Oczywiście programistów siedzących na istniejących konsolach jest znacząca większość,czyli 42%.

Tylko 18% deweloperów tworzy gry na niezapowiedziane jeszcze konsole.

Jedynie 18% programistów tworzy gry na PlayStation 5 i Xbox Scarlett

Jeśli chodzi o sprzęt cieszący się szczególną popularnością wśród deweloperów, to na pierwszym miejscu znajduje się PC - 56% respondentów potwierdziło, że ich ostatni projekt ukazał się właśnie na komputerach. O dziwo drugie miejsce zajęły platformy mobilne - 33%, a dopiero na trzecim miejscu uplasowało się PlayStation 4 - 20% i na końcu Xbox One wraz z Nintendo Switch - 9%. Wydaje się jednak, że konsola Nintendo w przyszłości zyska na znaczeniu, ponieważ 45% autorów wykazało zainteresowanie tą platformą. Bez wątpienia Switch cieszy się rosnącym zainteresowaniem również u konsumentów, wystarczy wspomnieć, iż jest to najlepiej sprzedająca się konsola 2018 roku, a wielu analityków wskazuje, iż w 2019 roku przegoni ona pod tym względem PlayStation 4.

PS5 oraz Xbox Scarlett to wielkie niewiadome. Dotychczas producenci odpowiedzialni za obie marki unikali jednoznacznych odpowiedzi odnośnie szczegółów urządzeń, wliczając w to specyfikację techniczną. Wszystko wskazuje na to, że podzespoły ponownie dostarczy najbardziej doświadczone w konsolach przedsiębiorstwo, czyli AMD. Nie wiemy też, kiedy dokładnie produkty miałyby pojawić się w sklepach. Chociaż według wielu doświadczonych analityków prezentację PlayStation 5 i Xbox Scarlett przewidziano na tegoroczne targi E3, z kolei premiera odbędzie się dopiero za dwanaście miesięcy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jedynie 18% programistów tworzy gry na PlayStation 5 i Xbox Scarlett

 0