Jeff Bezos planuje rozdać większość swojego majątku

Jeff Bezos planuje rozdać większość swojego majątku

Jeff Bezos zamierza rozdać większość swojego majątku za życia, co założyciel Amazona potwierdził w wywiadzie dla CNN. Obecnie Bezos jest drugą najbogatszą osobą na świecie z fortuną wycenianą na 151 miliardów dolarów (według Forbes 400). Elon Musk zajmuje najwyższą pozycję z majątkiem netto 251 miliardów dolarów.

Bezos często był krytykowany za to, jak wydaje swoje pieniądze. Założyciel Amazona i Blue Origin nie podpisał także Giving Pledge, czyli zobowiązania w ramach organizacji charytatywnej założonej przez Billa Gatesa i Warrena Buffetta w 2010 roku, która zachęca zamożne osoby i pary do przekazywania co najmniej połowy swojego majątku netto na cele filantropijne, za życia lub po śmierci. Do tej pory Giving Pledge podpisało ponad 230 sygnatariuszy z 28 różnych krajów, w tym była żona Bezosa, MacKenzie Scott. Obecnie zajmuje ona 18. miejsce na liście Forbes 400 z majątkiem netto wynoszącym około 37,7 miliarda dolarów.

Jeff Bezos zamierza rozdać większość swojego majątku jeszcze za życia, co założyciel Amazona potwierdził w wywiadzie dla CNN.

Bezos powiedział, że większość jego majątku zostanie wykorzystana do walki ze zmianami klimatycznymi i wspierania ludzi, którzy jego zdaniem mogą zjednoczyć ludzkość. W weekend gwiazda muzyki country i filantropka Dolly Parton otrzymała nagrodę Bezosa Courage and Civility Award. Nagroda wiąże się z grantem w wysokości 100 milionów dolarów, który Parton może przekazać na cele charytatywne według własnego uznania.

Bezos powiedział, że zbudowanie Amazona nie było łatwe i teraz odkrywa, że z filantropią jest podobnie. „Trudną częścią jest wymyślenie, jak to zrobić w sposób lewarowany” - zauważył, dodając, że w swojej działalności charytatywnej można być bardzo nieefektywnym. „Budujemy zdolność do przekazywania tych pieniędzy” – powiedział. Tymczasem  w sieci pojawiają się przecieki, że Amazon w tym tygodniu może zwolnić aż 10 tysięcy osób. 

Amazon został założony przez Bezosa w połowie 1994 roku w jego garażu w Bellevue w stanie Waszyngton. Platforma początkowo sprzedawała książki, ale ostatecznie rozszerzyła się o towary obejmujące prawie każdą kategorię. Dziś Amazon jest jedną z największych i odnoszących największe sukcesy platform handlu elektronicznego na świecie.

Bezos ustąpił ze stanowiska dyrektora generalnego w lipcu 2021 r., ale nadal pełni funkcję prezesa wykonawczego firmy. Jest także właścicielem The Washington Post, prywatnego przedsięwzięcia związanego z turystyką kosmiczną Blue Origin i podobno jest zainteresowany zakupem drużyny footballu amerykańskiego (NFL) Washington Commanders wraz z Jayem-Z.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jeff Bezos planuje rozdać większość swojego majątku

 0