Jeff Bezos i Samsung rzucają rękawicę Nvidii. Wyłożyli 700 mln dolarów na wsparcie legendy

 Jeff Bezos i Samsung rzucają rękawicę Nvidii. Wyłożyli 700 mln dolarów na wsparcie legendy

Założyciel Amazona, Jeff Bezos, dołączył do grona inwestorów wspierających Tenstorrent, kalifornijski startup zajmujący się projektowaniem chipów AI, który właśnie zakończył rundę finansowania o wartości 700 milionów dolarów. Inwestycja ta, prowadzona przez południowokoreańskie AFW Partners i Samsung Securities, stawia wycenianego Tenstorrent na imponujące 2,6 miliarda dolarów, jako potencjalnego rywala Nvidii.

Dzięki nowemu kapitałowi, Tenstorrent zamierza wzmocnić swoją pozycję jako kluczowego konkurenta dla Nvidii, lidera na rynku chipów AI, który od lat dominuje w tej branży. Firma planuje zainwestować w rozbudowę zespołu inżynierów, rozwój globalnego łańcucha dostaw oraz budowę infrastruktury serwerowej do szkoleń AI, która pozwoli zaprezentować potencjał nowoczesnych układów scalonych. Tenstorrent wyróżnia się swoim podejściem do projektowania chipów. Zamiast stosować kosztowną pamięć o wysokiej przepustowości (HBM), którą preferuje Nvidia, firma koncentruje się na tworzeniu rozwiązań bardziej energooszczędnych i przystępnych cenowo. „Nie możesz pokonać Nvidii, jeśli korzystasz z HBM, ponieważ Nvidia ma największy wolumen i przewagę kosztową. Ale my mamy inne podejście, które pozwala nam obniżyć koszty w sposób, w jaki Nvidia nie może” – powiedział Jim Keller, dyrektor generalny Tenstorrent i legendarny już projektant procesorów. W gronie inwestorów znaleźli się również tacy giganci, jak LG Electronics, Fidelity oraz Hyundai Motor Group.

Inwestycja w Tenstorrent jest częścią szerszego trendu, w którym startupy próbują rzucić wyzwanie dominacji Nvidii. Wsparcie tak znaczących inwestorów, jak Jeff Bezos, dodaje startupowi prestiżu i otwiera drzwi do dalszego rozwoju.

Jim Keller to doświadczony i ceniony inżynier mikroprocesorowy z wieloletnim doświadczeniem. Początkowo pracował zdobywał doświadczenie w firmie Digital Equipment Corporation, skąd szybko przeszedł na wyższy poziom, podejmując pracę w AMD w 1998 roku. Keller pracował nad wprowadzeniem procesora Athlon (AMD K7) i jako główny architekt układu Athlon 64 (AMD K8). Później dołączył do Apple, aby zająć się mobilnymi układami A4 i A5 używanymi w iPhone 4 / S, Następnie na jakiś czas przeszedł do Tesli, gdzie był inżynierem sprzętowym autopilota, po czym znów wrócił na kilka lat do AMD, aby pracować nad mikroarchitekturą Zen.

Tenstorrent kładzie duży nacisk na interoperacyjność i standardy otwarte, co stanowi przeciwwagę dla zastrzeżonego ekosystemu Nvidii. Firma promuje architekturę procesora RISC-V, opartą na zasadzie open source. Zdaniem Kellera, taki model przyciąga inżynierów i sprzyja szybszemu wdrażaniu innowacji. Pomimo rosnącego zainteresowania, Tenstorrent stoi przed trudnym zadaniem – musi udowodnić, że jest w stanie konkurować z gigantem, który generuje dziesiątki miliardów dolarów przychodów z centrów danych. Jak dotąd startup zdołał zabezpieczyć kontrakty na kwotę około 150 milionów dolarów. Choć to niewielka suma w porównaniu z Nvidią, pokazuje potencjał firmy na rynku, który coraz bardziej potrzebuje alternatywnych rozwiązań.

Tenstorrent zapowiada, że nowe procesory AI będą pojawiały się co dwa lata. Pierwsze modele zostały wyprodukowane przez GlobalFoundries, a kolejne iteracje są planowane we współpracy z Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), Samsungiem oraz japońską firmą Rapidus Corp., która planuje uruchomienie produkcji w technologii 2 nm do 2027 roku.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jeff Bezos i Samsung rzucają rękawicę Nvidii. Wyłożyli 700 mln dolarów na wsparcie legendy

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł