Jensen Huang w latach 2000 był bliski sprzedania NVIDII największemu rywalowi

Jensen Huang w latach 2000 był bliski sprzedania NVIDII największemu rywalowi

Wiedzieliście, że AMD myślało o zakupie NVIDIA w latach 2000? Teraz, dwie dekady później, Zieloni pochwalić mogą się całkowitą dominacją na rynku procesorów graficznych i dzięki inwestycji w AI stali się najbardziej wartościową spółką na świecie. 

W serii postów na X, były pracownik AMD, Hemant Mohapatra, szczegółowo wszystko wyjaśnił. Jednym z głównych powodów, dla których do transakcji nie doszło, był fakt, że dyrektor generalny NVIDII, Jensen Huang, chciał pozostać na stanowisku dyrektora generalnego, a to był warunek, którego AMD nie mogło, a raczej nie chciało przyjąć. 

W serii postów na X, były pracownik AMD, Hemant Mohapatra, szczegółowo wszystko wyjaśnił.

Mohapatra wyjaśnił na X: "Więc teraz, gdy NVIDIA znacznie przewyższyła kapitalizację rynkową AMD i Intela, pomyślałem, że będzie to zabawna historia do opowiedzenia. Spędziłem ponad 6 lat w dziale inżynieryjnym AMD w połowie i pod koniec 2000 roku, pomagając projektować procesory APU/GPU, które widzimy dzisiaj. W tamtych czasach nie można było sobie wyobrazić, że AMD pokona Intela pod względem kapitalizacji rynkowej (udało nam się to w 2020 roku!), a NVIDIA pokona obie firmy! W rzeczywistości AMD prawie kupiło NVIDIA, ale Jensen nie chciał zgodzić się na sprzedaż, o ile nie zastąpiłby Hectora Ruiza z AMD na stanowisku dyrektora generalnego firmy. Gdyby tak się stało, świat wyglądałby zupełnie inaczej" - tłumaczy były pracownik AMD.

Dodał: „Ale najwyraźniej ktoś w AMD przewidywał przyszłość. My tylko widzieliśmy ją częściowo. Powinniśmy byli przejąć NVIDIĘ – i próbowaliśmy. NVIDIA – dla tych, którzy pamiętają – była głównie „niszowym” procesorem dla hardcorowych graczy i poszli mocno w CUDA, a AMD mocno wierzyło w OpenGL. Programiści woleli OpenGL od CUDA, biorąc pod uwagę powiązanie z tym drugim. Jensen najwyraźniej myślał bardzo długoterminowo i budował swoją strategię w stylu Apple, obejmującą zarówno kwestie sprzętu, jak i oprogramowania. Odmówił sprzedaży, chyba że zostałby dyrektorem generalnym spółki, aby dostosować się do tej strategii. AMD zamrugało i nasze przyszłe trajektorie rozpadły się na zawsze”.

AMD wówczas nie uważało, że NVIDIA należy do „tej samej ligi” co ARM czy Intel. Inżynier uważa, że ​​za obecną pozycję NVIDII odpowiedzialna jest skłonność Huanga do „cięższej pracy” pomimo przeszkód. Jak widać ta strategia opłaciła się, bo wartość Zielonych szacowana jest obecnie na 3,1 biliona dolarów i firma niedawno przebiła w tym aspekcie Apple i Microsoft, zajmując pierwsze miejsce spośród wszystkich spółek. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jensen Huang w latach 2000 był bliski sprzedania NVIDII największemu rywalowi

 0