Jest decyzja władz USA: Qualcomm może dostarczać procesory Huawei

Jest decyzja władz USA: Qualcomm może dostarczać procesory Huawei

Qualcomm od pewnego czasu starał się uzyskać licencję umożliwiającą dostarczanie produktów Huawei, który jak wiemy znajduje się na amerykańskiej liście zakazującej współpracy z tamtejszymi przedsiębiorstwami. Administracja Donalda Trumpa najwyraźniej stopniowo luzuje ograniczenia wydając wybranym podmiotom odpowiednie zezwolenie i teraz otrzymał je również producent Snapdragonów. Pozwolenie oznacza, że firma może zaopatrzać Huawei w autorskie procesory z wyjątkiem chipów 5G i jest to spełnienie kluczowego wymagania organa regulującego Stanów Zjednoczonych. Zagadką pozostaje to, czy w przyszłości zezwolenie zostanie rozszerzone również o tę opcję, choć istnieje taki scenariusz w związku z przeprowadzonymi w USA wyborami.

Zgodnie z zezwoleniem władz Stanów Zjednoczonych firma Qualcomm może dostarczać procesory Huawei.

Jest decyzja władz USA: Qualcomm może dostarczać procesory Huawei

Czy Huawei ma powód do świętowania? I tak i nie bowiem smartfony chińskiego producenta wspierające łączność 5G zostaną pozbawione rozwiązań od amerykańskiego dostawcy, co w dobie stopniowej popularyzacji najnowszego standardu bezprzewodowej sieci może stanowić problem. Qualcomm będzie więc wysyłał Huawei jedynie układy kompatybilne z 4G. Należy przypomnieć, że poważny cios Chińczycy dostali kilka miesięcy temu po wydaniu rozporządzenia rządu USA uniemożliwiającego TSMC współpracy z gigantem z Państwa Środka, który dostarczał procesory Kirin. Przed Huawei zaczął rysować się najczarniejszy scenariusz pozbawienia dostępu do wydajnych procesorów i tutaj na ratunek przychodzi właśnie Qualcomm. Chociaż dla zarządu Huawei decyzja jest trochę słodko-gorzka.

Mimo problemów Huawei w pierwszych trzech kwartałach 2020 roku odnotował prawie dziesięcioprocentowy wzrost przychodów. Z drugiej strony według danych Canalsys na rynku smartfonów w trzecim kwartale liderem został Samsung, który dostarczył 80,2 mln tych urządzeń z 51,7 mln i spadkiem o 23 procent. Podium zamyka Xiaomi z dostawą na poziomie 47,1 mln egzemplarzy. Łącznie w tym okresie sprzedano 348 mln smartfonów.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jest decyzja władz USA: Qualcomm może dostarczać procesory Huawei

 0