Jim Keller, który współpracował z AMD przy projektowaniu kilku architektur procesorów Zen, ujawnił prognozy firmy dotyczące wydajności, częstotliwości i mocy następnej generacji tej architektury, czyli Zen 5, która ma trafić na rynek w przyszłym roku.
AMD Zen 5 z nawet 30% skokiem wydajności
Keller podzielił się tymi informacjami podczas wydarzenia zorganizowanego przez Tenstorrent, czyli firmę, w której pełni obowiązki dyrektora generalnego. Podczas wystąpienia na indyjskim uniwersytecie pochwalił się jak procesor Ascalon (architektura RISC-V) będzie wypadać na tle konkurentów i odniósł się tu właśnie do Zen 5 od AMD, Graviton 3 od Amazonu i Grace od NVIDII. Ascalon firmy Tenstorrent zapewnić ma jego zdaniem wiodącą na rynku wydajność liczb całkowitych w przeliczeniu na wat, ale najwięcej uwagi przyciągnęły jego prognozy odnośnie technologii AMD Zen, która jego zdaniem będzie mistrzem wydajności w surowej przepustowości liczb całkowitych. W rzeczywistości Keller przewiduje, że AMD Zen 5 będzie o 30% szybszy niż Zen 4 obecnej generacji w obliczeniach na liczbach całkowitych.
Jim Keller przewiduje, że AMD Zen 5 będzie o 30% szybszy niż Zen 4 obecnej generacji w obliczeniach na liczbach całkowitych.
Jim Keller podzielił się prognozami wydajności firmy Tenstorrent dla rdzenia Ascalon RISC-V zaprojektowanego przez firmę Tenstorrent z potencjalnymi konkurentami w benchmarku SPEC CPU 2017 INT Rate, który mierzy wydajność w liczbach całkowitych. Firma spodziewa się, że Ascalon 1.9 SPEC2K17INT/GHz osiągnie 7,03 pkt., a Ascalon 2.2 SPEC2K17INT/GHz 8,14 pkt.
TDP i taktowanie Zen 5 w segmencie serwerowym
Prognozy stawiają nadchodzące rdzenie procesora Tenstorrent przed Sapphire Rapids od Intela (7,45 punktu), Grace od NVIDII (7,44 punktu) i AMD Zen 4 (6,80 punktu). Jednak przewiduje się, że AMD Zen 5 osiągnie 8,84 punktu, co uczynić może tę architekturę niekwestionowanym mistrzem wydajności w liczbach całkowitych w latach 2024-2025. Jeśli chodzi o wskaźniki mocy, szacuje się, że pozostaną one takie same (TDP ok. 250 W), ale wzrost wydajności o 30%, o którym mówiliśmy powyżej, doprowadzi do jeszcze wyższej wydajności dzięki litografii 4/3 nm.
Prognozy odnośnie mocy i częstotliwości taktowania są równie interesujące, ponieważ Tenstorrent spodziewa się, że procesory AMD Zen 5 jako pierwsze przekroczą lub osiągną barierę 4 GHz na platformie serwerowej. Rodziny EPYC Genoa i Intel Sapphire Rapids zbliżają się do tej liczby z zegarami w trybie boost odpowiednio 3,70 i 3,80 GHz, ale wygląda na to, że Zen 5 osiągnie ten cel jako pierwszy, chyba że Intel będzie w stanie osiągnąć ten poziom dzięki Emerald Rapids, który pojawi się jeszcze w tym roku.
Trzeba jednak pamiętać, że to tylko prognozy, a nie informacje oparte na twardych danych i benchmarkach.
Pokaż / Dodaj komentarze do: Jim Keller, były projektant AMD, dzieli się prognozami na temat wydajności Zen 5