Jim Keller - kolejna legenda AMD przechodzi do Intela

 Jim Keller - kolejna legenda AMD przechodzi do Intela

Jim Keller - jeden z najsłynniejszych projektantów procesorów, który na swoim koncie ma takie sukcesy jak architektura K8 oraz procesory Zen przechodzi do Intela.

Legenda AMD, projektant procesorów i obecnie szef działu sztucznej inteligencji w Tesli ogłosił, że podąża za kolejną legendą jaką jest Raja Koduri i przechodzi do obozu "niebieskich". Keller był mózgiem stojącym za powstaniem najbardziej docenianej i umożliwiającej konkurowanie z Intelem architektury CPU w całej historii AMD. Odegrał kluczowe role w tworzeniu procesorów K7 i K8. K7 był to oryginalny Athlon, pierwszy procesor, który osiągnął 1 GHz i pierwszy procesor, który zagroził dominacji Intela. Athlon64 to z kolei pierwsze konsumenckie procesory 64bit, które odniosły ogromny sukces na początku lat dwutysięcznych. Faktem jest, że sukces K7 i K8 dzięki ich świetnemu projektowi był tak ogromny, że pozwoliło to AMD na zdobycie niemal 50% udziałów w rynku procesorów w 2005 roku.

Sukces AMD na rynku procesorów to w dużej mierze osiągnięcie Jima Kellera

Keller kilka lat spędził w szeregach Apple gdzie opracował SoC A4 i A5, by powrócić do AMD i kolejny raz pokazać swój geniusz przy tworzeniu architektury Zen w 2012 roku. Nastęnie Keller ponownie pożegnał się z AMD i przeszedł do Tesli, gdzie projektował układy sztucznej inteligencji. Odrodzenie AMD na rynku procesorów sprawiło, że Intel obudził się letargu. Niebiescy w ostatnim okresie mieli nieciekawą  politykę i prezentowali bardzo mało innowacji. Teraz może się to zmienić. W ubiegłym roku Intel pozyskał również innego legendarnego pracownika AMD. Raja Koduri, który był mózgiem wszystkiego co związane z kartami graficznymi Radeon, pracuje teraz nad układami dla Intela, które mają konkurować z produktami AMD i NVIDII. Intel ma już w swoich szeregach wielu utalentowanych ludzi, a pozyskiwanie kolejnych gwiazd branży, może świadczyć, że nadchodzi coś wielkiego.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Jim Keller - kolejna legenda AMD przechodzi do Intela

 0