Już niebawem użytkownicy Androida będą mogli wybrać domyślną przeglądarkę

Już niebawem użytkownicy Androida będą mogli wybrać domyślną przeglądarkę

W ubiegłym roku Google otrzymało od Komisji Europejskiej potężną karę finansową za m.in. praktyki monopolistyczne związane z brakiem wyboru przeglądarki dostępnej w Androidzie. Wówczas unijne władze nakazały by popularny producent umożliwił użytkownikom mobilnego systemu instalację również innych rozwiązań poza Chrome. Teraz potwierdzono, iż właściciele smartfonów z Europy już wkrótce będą dostawać ekran wyboru przeglądarki, a także wyszukiwarki. Po wyświetleniu komunikatu staniemy przed możliwością instalacji czterech przedstawionych w losowej kolejności konkurencyjnych programów, z kolei właściciele urządzeń będą mogli posiadać dowolną ich ilość. Ponadto otrzymamy też oddzielny komunikat pomagający skonfigurować oraz wybrać domyślną przeglądarkę internetową. W sieci pojawiły się już nawet zrzuty przedstawiające okno wyboru w praktyce.

Już niebawem użytkownicy Androida będą mogli wybrać domyślną przeglądarkę oraz wyszukiwarkę internetową.

Już niebawem użytkownicy Androida będą mogli wybrać domyślną przeglądarkę

Chociaż Komisja Europejska skutecznie wymogła na Google zmianę wcześniejszego postępowania, to finalnie amerykański gigant wciąż będzie starał się promować autorskie oprogramowanie. Firma FairSearch, która zawiązała koalicję przeciwko praktykom Google nie jest jednak zadowolona ze wspomnianych zmian. „Propozycja Google dotycząca ekranu wyboru okazuje się całkowicie nieskuteczna i wygląda zupełnie inaczej niż to, co proponuje Microsoft” - stwierdził w oświadczeniu dla The Verge rzecznik przedsiębiorstwa. „Rozwiązanie Google nie robi nic, aby naprawić główny problem polegający na tym, iż ich aplikacje nadal pozostaną domyślnymi we wszystkich urządzeniach z zainstalowanym Androidem” - dodał rzecznik.

FairSearch to nie jedyna negatywnie nastawiona do propozycji Google firma. Kolejną jest bowiem Yelp, które zajmuje się m.in. reklamą. „Co za żart” - powiedział przedstawiciel firmy. Dodał jednocześnie, iż propozycja Google to w rzeczywistości pytanie nie o wybór przeglądarki a o to, czy chcemy zaśmiecać swój telefon większą ilością usług. Cóż, jak więc widzimy nie wszystkich da się zadowolić. Mimo wszystko opcja wyboru to chyba najrozsądniejsze rozwiązanie dla wszystkich. Przypomnijmy, iż przed laty zgodnie z unijnym wyrokiem podobny element musiał zastosować w Microsoft w swoim systemie operacyjnym Windows.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Już niebawem użytkownicy Androida będą mogli wybrać domyślną przeglądarkę

 0