Już wkrótce z Chrome`a zniknie zielona kłódka

Już wkrótce z Chrome`a zniknie zielona kłódka

Według branżowych portali Google potwierdziło likwidację znanego systemu oznaczeń bezpiecznych stron, czyli tzw. zielonej kłódki. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo.

Począwszy od wersji 69, która pojawi się w ramach wrześniowej aktualizacji twórcy przeglądarki zrezygnują z dotychczasowego sposobu oznaczania witryn HTTPS zieloną kłódką. Natomiast od października Chrome będzie wyświetlać ostrzeżenie o niezabezpieczonych stronach HTTP w przypadku wprowadzania wrażliwych danych. Warto zaznaczyć, że obecnie ponad połowa serwisów korzysta ze wspomnianego rozwiązania HTTPS, które szyfruje przesyłane informacje i jednocześnie gwarantuje, iż mamy do czynienia z autentyczną, a nie np. podrobioną stroną np. banku. Ta metoda zapobiega wykradaniu informacji o nas przez osoby trzecie, co niestety jest coraz częściej spotykane, zwłaszcza jeśli chodzi o posiadane konta internetowe.

Już wkrótce z Chrome'a zniknie zielona kłódka potwierdzająca autentyczność stron internetowych

Już w Chrome 68 użytkownicy zauważą obok paska dyskretny komunikat Not Secure obecny przy wielu stronach HTTP. Jak zaznaczyli przedstawiciele firmy zrobią wszystko, żeby zapowiedziane zmiany były bezpieczne dla użytkowników ich przeglądarki. Ogółem całość ma zmusić właścicieli portali do stosowania odpowiednich metod zabezpieczających. Już teraz Google utrudnia wchodzenie na wiele witryn niekorzystających z usług szyfrowania poprzez wyświetlanie stosownych komunikatów. Statystyki przytaczane przez portal 9to5google.com jasno wskazują, że 68% ruchu w sieci wykorzystuje technologię HTTPS. Zapewne wymienione statystyki ulegną aktualizacji zaraz po wprowadzonych zmianach. A wy uważacie, że to dobry krok ze strony Google?

Komentarze do: Już wkrótce z Chrome`a zniknie zielona kłódka