Kanada zakazuje urządzeń Flipper Zero w związku z kradzieżami samochodów

Kanada zakazuje urządzeń Flipper Zero w związku z kradzieżami samochodów

Kanada zamierza zakazać urządzenia Flipper Zero, oskarżając przypominające zabawkę urządzenie do testowania bezpieczeństwa o przyczynianie się do wzrostu przypadków kradzieży samochodów w tym kraju.

Minister innowacji, nauki i przemysłu Kanady, François-Philippe Champagne, ogłosił wprowadzenie zakazu w czwartek, wyjaśniając, że "przestępcy używają wyrafinowanych narzędzi do kradzieży samochodów. Kanadyjczycy słusznie się martwią". Kanadyjski rząd dodaje, że kraj "szuka wszelkich sposobów, aby zakazać urządzeń używanych do kradzieży pojazdów poprzez kopiowanie sygnałów bezprzewodowych do zdalnego dostępu bezkluczykowego, takich jak Flipper Zero". Obecnie kraj traci około 90 000 pojazdów rocznie w wyniku kradzieży samochodów. 

"Dzisiaj ogłosiłem, że zakazujemy importu, sprzedaży i używania urządzeń konsumenckich do hakowania, takich jak Flipper Zero, które są używane do popełniania tych przestępstw" – napisał na Twitterze.

Prawdą jest, że kosztujący 169 dolarów Flipper Zero może być wykorzystywany do zakłócania pracy niektórych urządzeń. Na przykład w grudniu Apple załatało błąd, który pozwalał zmodyfikowanej wersji narzędzia na zalewanie iPhone'ów wyskakującymi komunikatami. Producent Flipper Zero twierdzi jednak, że kanadyjski zakaz jest błędny, jeśli chodzi o ochronę samochodów przed cyberzagrożeniami.

Kanadyjskie władze mogą reagować na liczne filmy online, rzekomo pokazujące, że Flipper Zero może być używany do zdalnego odblokowywania samochodu. Niektóre klipy instruują nawet użytkowników, jak skonfigurować Flippera Zero, aby pasował do pilota samochodu, co wymaga przebywania w jego pobliżu i przechwytywania sygnału.

Nie jest to jednak tak proste, jak pokazują filmy. Dzisiejsze systemy samochodowe wykorzystują stale zmieniające się kody zmienne - zamiast stałych kodów - do zdalnego odblokowywania samochodu. Oznacza to, że każdy kod zmienny z pilota może być użyty tylko raz do odblokowania samochodu. Jeśli Flipper Zero przechwyciłby sygnał, nie miałoby to znaczenia; kod wygasłby. Zamiast tego złodziej samochodu musiałby zrobić wszystko, co w jego mocy, aby zagłuszyć sygnał radiowy z pilota, jednocześnie przechwytując kod za pomocą Flipper Zero.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kanada zakazuje urządzeń Flipper Zero w związku z kradzieżami samochodów

 0