Karta graficzna Intel Xe z 128 jednostki EU pojawiła się w benchmarku

Karta graficzna Intel Xe z 128 jednostki EU pojawiła się w benchmarku

Użytkownik Twittera znany jako APISAK (pseudonim ten powinien być już dobrze znany wszystkim śledzącym przecieki z rynku PC) odkrył właśnie interesujący wpis w bazie danych benchmarku Geekbench, który zawiera niezapowiedzianą jeszcze dedykowaną kartę graficzną Intel Xe. Co prawda, próbka inżynieryjna, która została wykorzystana do testu, z całą pewnością nie działała jeszcze w ramach swojego pełnego potencjału, ale fakt, że pojawiła się już w benchmarku, sugerować może, że premiera gotowego produktu nie jest już taka odległa, ale należy wypatrywać jej na horyzoncie już po nowym roku (być może stosownej zapowiedzi doczekamy się na konferencji Intela w ramach targów CES 2021, które tym razem przybiorą cyfrową formę). 

W bazie danych benchmarku Geekbench pojawiłsię ciekawy wpis, który zawiera niezapowiedzianą jeszcze dedykowaną kartę graficzną Intel Xe.

Gen12 Desktop Graphics Controller, bo tak Geekbench zarejestrował to GPU, wyposażony był w 3 GB pamięci, a maksymalna częstotliwość wynosiła w tym przypadku 1,4 GHz. Wynik OpenCL uzyskany przez grafikę to tylko 9311 punktów, czyli zdecydowanie mniej niż mobilne GPU Intel Xe Max, które wyposażone jest w 96 jednostek wykonawczych (EU). Z kolei GPU, które właśnie wyciekło, zdaje się posiadać 128 jednostek wykonawczych. To nowe GPU testowane przez Intela może bazować zarówno na architekturze Xe-LP, jak i Xe-HPG i dopóki nie otrzymamy więcej szczegółów, skazani jesteśmy na spekulacje. W gruncie rzeczy może to być DG2, które według planów Intela zadebiutować ma w przyszłym roku. 

GPU DG1, które napędza kartę Iris Xe MAX, jest ograniczone do 96 EU, co daje tylko 768 jednostek cieniujących. Co prawda, Niebiescy jeszcze nie ujawnili specyfikacji DG2, ale według plotek ten układ graficzny może oferować do 384 jednostek EU, co daje 3072 jednostki cieniujące. Intel niedawno potwierdził, że prace projektowe nad DG2 zostały już zakończone, a do sieci kilka miesięcy temu wyciekł nawet diagram tego układu graficznego, który ewidentnie potwierdzał więcej rdzeni niż w DG1. Premiera GPU może nastąpić wraz z mobilnymi procesorami Alder Lake-P, które zadebiutować mają w późniejszym okresie przyszłego roku.     

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karta graficzna Intel Xe z 128 jednostki EU pojawiła się w benchmarku

 0