Karty GeForce RTX 50 z nowym złączem. To niejedyna zmiana

Karty GeForce RTX 50 z nowym złączem. To niejedyna zmiana

Do premiery kart graficznych NVIDIA GeForce RTX 50 zostało jeszcze dużo czasu, tymczasem o nowych układach graficznych wiadomo coraz więcej. Wiemy, w jakie złącza mają zostać wyposażone oraz w jakim procesie technologicznym będą wykonane.

Leaker Kopite7kimi ujawnił w serwisie X (dawniej Twitter), że Geforce RTX 50 będą wyprodukowane w 3 nm litografii TSMC, co oznacza zmianę i przejście z procesu technologicznego 5 nm wykorzystywanego w generacji Lovelace. Jest to jednak oczywisty i spodziewany krok ze strony NVIDII. Najnowsze układy Apple M3 wykorzystują węzeł 3 m, co według TSMC zapewnia 15% poprawę wydajności w porównaniu z 5 nm. To nie jedyna zmiana, a kolejna obejmuje złącza.

GeForce RTX 50 mają zostać wyposażone w DisplayPort 2.1 i będą obsługiwać PCIE 5.0.

Przewiduje się, że seria RTX 50 Blackwell obsłuży DisplayPort 2.1. Niektórzy byli rozczarowani, że seria RTX 40 pozostała przy DisplayPort 1.4a, podczas gdy AMD RX 7000 korzysta z DP 2.1. Standard AMD z UHBR 13.5 obsługuje jednak przepustowość do 54 Gb/s – nie pełne 80 Gb/s (UHBR20), które może zapewnić DisplayPort 2. Dzięki temu będzie można bez problemu korzystać z urządzeń z wyświetlaczami 8K z częstotliwością odświeżania 165 Hz i 4K przy 480 Hz.

Zgodność z PCIE 5.0 to kolejna rzecz, którą podobno zapewni nowa generacja kart graficznych Zielonych. Oczekuje się, że GPU zachowają 16-pinowe złącze zasilania, aczkolwiek będą korzystać ze zmienionego złącza 12V-2x6. Jak na razie krąży wiele innych pogłosek odnośnie tego co zaoferuje seria RTX 50 włącznie z obsługą pamięci GDDR7, ale najlepiej poczekać, aż pojawią się bardziej przekonujące dowody potwierdzające te funkcje.

Istotnym pytaniem jest, kiedy GeForce RTX 50 trafią do sprzedaży? Wskazuje się tu 2025 rok, lecz prawdopodobną datą pozostaje także koniec 2024 r.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty GeForce RTX 50 z nowym złączem. To niejedyna zmiana

 0