Karty graficzne będą jeszcze droższe? Nadciągają podwyżki pamięci GDDR6

Karty graficzne będą jeszcze droższe? Nadciągają podwyżki pamięci GDDR6

Jeśli myślicie, że cenami kart graficznych nie może być już gorzej, to niestety nie mamy dobrych wieści. Wszystko wskazuje na to, że sytuacja może się wkrótce zmienić, a ceny będą dalej rosnąć. Dostępność nowych kart graficznych jest dramatyczna, a ceny sięgają zenitu. Co więcej, przewidywany wzrost pamięci GDDR6 może jeszcze bardziej podnieść ceny. Najnowsze analizy TrendForce sugerują, że ​​ceny pamięci dla układów graficznych mają wzrosnąć o 8% do 13% w ciągu roku. Jest właściwie pewne, że odbije się to na cenach detalicznych kart graficznych, które i tak już są absurdalnie wysokie.

Ceny kart graficznych już są absurdalnie wysokie, a mają jeszcze wzrosnąć wraz z podwyżkami pamięci GDDR6.

Dlaczego to się dzieje? TrendForce twierdzi, że za podwyżkami cen pamięci stoją cztery główne czynniki. Pierwszym i najbardziej oczywistym jest to, że bezprecedensowy popyt na karty graficzne, wynikający z globalnego niedoboru chipów, koparek kryptowalut i spekulantów. Kolejnym czynnikiem jest Nvidia, jeden z największych klientów na pamięci GDDR6 i GDDR6X. Biorąc pod uwagę, że pamięć DRAM jest połączona z niektórymi procesorami graficznymi, oznacza, że ​​dostawcy dają Nvidii pierwszeństwo przed mniejszymi klientami, jeśli chodzi o przydzielanie mocy produkcyjnych. Dodatkowo priorytetowo traktowani są producenci kontraktowi, którzy tworzą najnowsze konsole dla Sony i Microsoft, wykorzystujące pamięć 16Gb GDDR6, podobnie jak producenci DRAM do serwerów.

TrendForce uważa, że w szczególności średni i mali producenci OEM mogą odczuć dwucyfrowe wzrosty procentowe. TrendForce dodaje, że wskaźniki realizacji dla niektórych średnich i małych klientów wynosiły około 30%, wyjaśniając, dlaczego ceny giełdowe DRAM dla układów graficznych były czasami nawet o 200% wyższe niż ceny kontraktowe. Należy zauważyć, że spadek wartości niektórych kryptowalut spowodował spadek cen giełdowych produktów GDDR6, ale pozostają one prawie o 100% wyższe niż średnie ceny kontraktowe. Sytuacja nie odbiła się negatywnie na pamięciach GDDR5, które są głównie używane w starszych kartach graficznych, takich jak GTX 1650/1660.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty graficzne będą jeszcze droższe? Nadciągają podwyżki pamięci GDDR6

 0