Karty graficzne Radeon RX Vega oficjalnie zapowiedziane przez AMD

Karty graficzne Radeon RX Vega oficjalnie zapowiedziane przez AMD

W końcu doczekaliśmy się oficjalnej zapowiedzi kart graficznych z serii Radeon RX Vega. Tym samym poznaliśmy specyfikację oraz ceny nowych modeli AMD bazujących na 14 nm układach Vega, ale na wyniki wydajności będziemy musieli poczekać do pojawienia się pierwszych recenzji tych modeli.

Zgodnie z tym, co sugerowały ostatnie przecieki, flagowy model to Radeon RX Vega 64. Ten dostępny będzie w 2 wariantach, gdzie najtańszy ze standardowym chłodzeniem powietrzem wyceniono na 499 USD. Jego TDP wynosić będzie 295W, częstotliwość taktowania GPU to bazowo 1247 MHz  oraz 1546 MHz w trybie Boost, a moc obliczeniowa dochodzi do 12,66 TFLOPsów. AMD przygotowało też limitowaną wersję w srebrnej obudowie z podświetlonym logo, za którą zapłacić trzeba będzie 100 USD więcej. W specjalnych zestawach nabyć będziemy mogli także wersję chłodzoną cieczą, gdzie oprócz wydajniejszego chłodzenia podniesiono TDP do 345W, a taktowania zwiększono do 1406 MHz bazowo oraz 1677 MHz w trybie Boost. Taka przyjemność kosztować będzie już 699 USD, w zamian otrzymujemy jednak zniżki na dodatkowe produkty (monitory FreeSync, procesory Ryzen czy darmowe gry - potwierdzono Wolfenstein II i Prey).

Radeony RX Vega nareszcie doczekały się oficjalnej prezentacji i choć raczej nie zdetronizują topowych kart GeForce pod względem wydajności, to cenową mogą wypadać naprawdę korzystnie

W obu przypadkach otrzymujemy w pełni odblokowany układ Vega z 4096 procesorami strumieniowymi, 8 GB pamięci HBM2 i przepustowością 484 GB/s. Wydajność Vega 64 porównywana jest z kartami GeForce GTX 1080, ale na konkrety przyjdzie na poczekać do pojawienia się recenzji. Osoby z mniejszym budżetem będą mogły zaś zdecydować się na model Radeon RX 56, który otrzymał nieco okrojony układ Vega z 3584 procesorami strumieniowymi, taktowaniem 1156 MHz bazowo i 1471 MHz w trybie Boost, przepustowością pamięci 410 GB/s (prędkość ok. 800 MHz) i mocą obliczeniową 10,5 TFLOPsów. Ten model wyceniono na 399 USD. Nowe Radeony trafią do sprzedaży jeszcze w sierpniu. Przy okazji AMD zapowiedziało też kartę Radeon RX Vega Nano, czyli kompaktowy wariant ich flagowca w formacie mITX. Ten zadebiutuje jednak w późniejszym terminie i nie znamy jeszcze szczegółów jego specyfikacji ani ceny.

 

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty graficzne Radeon RX Vega oficjalnie zapowiedziane przez AMD

 0