Karty Radeon RX 500 na początku kwietnia, RX Vega dwa miesiące później

Karty Radeon RX 500 na początku kwietnia, RX Vega dwa miesiące później

Karty graficzne AMD z serii Radeon RX 500 zadebiutują podobno 4 kwietnia, natomiast wysokowydajne układy RX Vega pojawią się z dwumiesięcznym opóźnieniem, pomiędzy 30 maja a 4 czerwca. Wiadomość tę ujawnił jeden z niemieckich serwisów informacyjnych.

Jak twierdzą nasi zachodni sąsiedzi, AMD rozpocznie nową generację od średnio wydajnych modeli RX 580 i RX 570, które zostaną zbudowane w oparciu o istniejące chipy Ellesmere XT oraz Ellesmere PRO, stosowane obecnie na potrzeby serii RX 400. Niemcy spodziewają się ok. 10-procentowego wzrostu wydajności, jednak wynikającego wyłącznie z podbicia zegarów. W dalszej kolejności miałyby ukazać się RX 560 oraz RX 550, czyli odpowiednio odświeżone Baffin XT oraz Baffin PRO. Warto zwrócić uwagę, że pierwszy z wymienionych dostępny jest na chwilę obecną jedynie w komputerach Apple MAC i oferuje nie 896 jednostek cieniujących jak Radeon RX 460, ale 1024 - co stanowi notabene kompletną strukturę. Oczywiście raz jeszcze w źródle pojawia się notka o podbitych zegarach. Cóż, przynajmniej w najniższym sektorze cenowym możemy liczyć na istotniejsze rotacje na polu budowy kart.

Znacznie ciekawiej prezentują się datowane na przełom maja i czerwca Radeony RX Vega. Wiemy, że w skład topowej serii wejdą dwa chipy - Vega 10 oraz Vega 11. Pierwszy ma oferować 64 bloki obliczeniowe, co powinno zapewnić 4096 jednostek cieniujących, a ponadto 2048-bitowy podsystem pamięci z modułami HBM2 o łącznej pojemności 8 GB. Drugi zaś wciąż pozostaje niewiadomą. Jeśli chodzi o wydajność, wydajniejsza Vega 10 to spodziewany konkurent GeForce'a GTX 1080. Na jednym ze spotkań medialnych przedstawiciele AMD zaprezentowali grę Doom (2016) uruchomioną właśnie na karcie graficznej z chipem Vega 10, której udało się prześcignąć rywala o okrągłe 10%. Czyżby dlatego Nvidia zdecydowała się na tak potężnego GTX 1080 Ti? Możliwe. Niestety, temat struktury Vega 11 nie został do tej pory szerzej poruszony, ale sporo słychać o możliwej rywalizacji z GTX 1070.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Karty Radeon RX 500 na początku kwietnia, RX Vega dwa miesiące później

 0