Kaspersky dołącza do Spotify i oskarża Apple o działania monopolistyczne

Kaspersky dołącza do Spotify i oskarża Apple o działania monopolistyczne

Zajmująca się cyberbezpieczeństwem rosyjska firma Kaspersky Lab ogłosiła, że złożyła skargę do FAS (rosyjski urząd antymonopolowy) na monopolistyczne praktyki Apple. Sytuacja ma miejsce niecały tydzień po tym, jak Spotify złożyło podobne zażalenia do Komisji Europejskiej, również nazywając Apple "monopolistą". Kaspersky argumentuje, że Apple "wykorzystuje swoją pozycję właściciela platformy oraz nadzorcy", by blokować innych deweloperów przed działaniem na podobnym poziomie. Producent oprogramowania antywirusowego ma pretensje z powodu usunięcia w ubiegłym roku ze sklepu Apple aplikacji "Kaspersky Safe Kids", która pozwalała na tworzenie konfigurowalnych profili, umożliwiających rodzicom monitorowanie, co ich dzieci robią na urządzeniach z iOS.

Najpierw Spotify, a teraz kilka dni później również Kaspersky oskarżył Apple o działania monopolistyczne.

"Okazało się, że według Apple, używanie profili ustawień jest sprzeczne z polityką App Store, w związku z czym Apple zażądało usunięcia tych funkcji, aby aplikacja mogła przejść pozytywnie weryfikację i znaleźć się w sklepie. Dla nas oznacza to wymóg usunięcia dwóch kluczowych funkcji w aplikacji - kontrolowanie innych aplikacji oraz blokadę przeglądarki Safari". Obie te funkcje są podstawowymi elementami, niezbędnymi dla działania aplikacji Safe Kids. Kaspersky nie ma również wątpliwości, że blokada aplikacji ma związek z niedawnym wprowadzeniem funkcji Screen Time w iOS 12, która służy do monitorowania wykorzystywania aplikacji. "Zmiany wprowadzone w polityce Apple, które uderzają w naszą aplikację (jak również w każdą inną, która zapewnia rodzicom nadzór), pojawiła się w firmie z Cupertino w momencie ogłoszenia ich własnej funkcji Screen Time w iOS 12. Oferują oni użytkownikom możliwość monitorowania czasu spędzanego w określonych aplikacjach, albo na określonych stronach i ustawianie restrykcji czasowych. To jest właściwie aplikacja umożliwiająca nadzór rodzicielski, którą dostarcza bezpośrednio Apple".

Kaspersky dodaje również, że nie tylko aplikacje do kontroli rodzicielskiej ucierpiały na zmianie polityki wywołanej wprowadzeniem Screen Time. Pod koniec ubiegłego roku zaobserwować można było usuwanie ze sklepu aplikacji, które również umożliwiały analizę czasu spędzanego w różnych programach. Rosyjski deweloper dodaje, że takie działania sprawiają, że rynek aplikacji do nadzoru opanuje jeden monopolista, co w efekcie doprowadzi do stagnacji. Firma wciąż liczy na kontynuację owocnej współpracy z Apple, jednak na równych zasadach. Kaspersky uważa, że dzięki zgłoszeniu do FAS cały rynek osiągnie korzyści, a Apple zostanie zmuszone do przywrócenia konkurencyjności.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kaspersky dołącza do Spotify i oskarża Apple o działania monopolistyczne

 0