Kaspersky ujawnia ile ofiar ataków ransomware zapłaciło okup za dane

Kaspersky ujawnia ile ofiar ataków ransomware zapłaciło okup za dane

Ataki ransomware z wykorzystaniem oprogramowania blokującego ofierze dostęp do komputera lub uniemożliwiającego odczytanie danych stały się bardzo popularne ze względu na potencjalny zarobek. Obiektem zainteresowania hakerów są nie tylko zwykli użytkownicy, ale również mniejsze bądź większe firmy, zaś idealnym przykładem z rodzimego podwórka jest CD Projekt RED, którego cyberprzestępcy zdołali wykraść kody źródłowe Wiedźmina 3: Dziki Gon oraz Cyberpunka 2077, a następnie zażądali okupu. Według Kasperskiego około 56% ofiar ataków ransomware z ubiegłego roku podjęło decyzję o wypłaceniu pieniędzy hakerom, aczkolwiek mimo tego nie wszyscy odzyskali dostęp do zablokowanych plików

Według Kasperskiego około 56% ofiar ataków ransomware z ubiegłego roku podjęło decyzję o wypłaceniu pieniędzy hakerom.

Kaspersky ujawnia ile ofiar ataków ransomware zapłaciło okup za dane

Najczęściej na spełnienie żądania cyberprzestępców decydowali się użytkownicy w wieku od 35 do 44 lat (65%), na drugim miejscu znalazły się osoby w wieku 16-24 lat (52%), a na ostatnim ludzie powyżej 55 roku życia (11%). Raport ujawnił, że 36% respondentów straciło na tym 100 dolarów, dla 31% było to od 100 do 249 dolarów, a dla 19% od 250 do 1999 dolarów. Marina Titova, szefowa marketingu produktów konsumenckich w Kaspersky, twierdzi, że płacenie nie gwarantuje zwrotu plików, a jedynie zachęca hakerów do przeprowadzania większej liczby ataków. Producent programu antywirusowego zaleca w takiej sytuacji, by nie pertraktować z cyberprzestępcami i nie płacić okupu. "Konsumenci powinni zainwestować w lepszą ochronę urządzeń oraz regularnie tworzyć kopie zapasowe wszystkich danych" - mówi Titova.

Informacje zebrane przez Kasperskiego pochodzą z ankiety przeprowadzonej na 15 000 badanych. Co ciekawe do większej liczby ataków ransomware zachęciła hakerów praca zdalna, na którą przeszło wiele firm czy instytucji w związku z wybuchem pandemii COVID-19. Łakomym kąskiem są zwłaszcza pracownicy posiadający na komputerach ważne dla przedsiębiorstw dane, za które mogą zapłacić dużo pieniędzy.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kaspersky ujawnia ile ofiar ataków ransomware zapłaciło okup za dane

 0