Kirin 9010 wypada dość kiepsko. Zwłaszcza w kwestii zużycia energii

Kirin 9010 wypada dość kiepsko. Zwłaszcza w kwestii zużycia energii

W internecie pojawiły się informacje o wydajności chipu Kirin 9010. Układ Huaweia ma zapewniać o 30% gorszą wydajność niż Snapdragon 8+ Gen 1 przy tym samym poborze mocy.

Kirin 9010 sprawdzony

Do sieci trafiły testy chipu Kirin 9010. Użytkownik platformy X o pseudonimie negativeonehero udostępnił wyniki z benchmarku AndSPECmod. Okazuje się, że jeden z wydajnościowych rdzeni Kirin 9010 pobiera tyle samo mocy co rdzeń Cortex-X2 znajdujący się na pokładzie Snapdragona 8+ Gen 1. Problem w tym, że jest przy tym znacząco wolniejszy. Kirin 9010 ma oferować o około 30% gorszą wydajność niż wymieniony Snapdragon. A przypomnijmy, że model 8+ Gen 1 debiutował jeszcze w 2022 roku.

Autor porównał także chip Kirin 9010 z rdzeniem Cortex-A77 znajdującym się w Snapdragonie 870. Jak informuje, wydajność jest taka sama, z tym że układ Huaweia pobiera o 50% więcej energii.

Autor porównał także chip Kirin 9010 z rdzeniem Cortex-A77 znajdującym się w Snapdragonie 870. Jak informuje, wydajność jest taka sama, z tym że układ Huaweia pobiera o 50% więcej energii. To już kolejny przykład tego, że Huawei znajduje się za konkurencją jeśli chodzi o chipy dla smartfonów.

Stosunkowo wysokie zużycie mocy wynika najpewniej z procesu litograficznego

Kiepski stosunek wydajności do poboru mocy wynika najpewniej z konieczności używania procesu technologicznego lokalnego zakładu SMIC, który pracował przy produkcji Kirina 9010. Brak dostępu do zaawansowanych procesów litograficznych TSMC skutkuje właśnie tym, że układy Kirin oferują gorszy stosunek wydajności do zużycia mocy niż konkurencja.

Niestety nie wiadomo z jakiego procesu korzysta Kirin 9010. Mówi się jednak, że Huawei mógł po raz kolejny zdecydować się na 7 nm od SMIC. Jeśli tak faktycznie jest to mielibyśmy odpowiedź na pytanie, dlaczego Kirin 9010 zapewnia znacznie gorszą wydajność od Snapdragona 8+ Gen 1 przy tym samym poborze mocy. Chip Qualcomma został przecież oparty na litografii 4 nm od TSMC.

Mimo wszystko raczej wątpliwy jest scenariusz, w którym Huawei zrezygnuje z autorskich chipów tylko dlatego, że zagraniczna konkurencja może korzystać z najnowocześniejszych technologii TSMC. Jeszcze w tym roku Huawei ma przedstawić chip Kirin wykonany w procesie litograficznym 5 nm. Wciąż będzie zatem odbiegał od układów w 4 nm czy nawet 3 nm, jednak różnice powinny się zmniejszyć.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kirin 9010 wypada dość kiepsko. Zwłaszcza w kwestii zużycia energii

 0
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł
Kolejny proponowany artykuł