Kirin 980 - Huawei zapowiedziało pierwszy 7 nm SoC dla smartfonów

Kirin 980 - Huawei zapowiedziało pierwszy 7 nm SoC dla smartfonów

Zgodnie z tradycją, Huawei w trakcie IFA zapowiedziało swój nowy flagowy procesor mobilny. HiSilicon Kirin 980 to pierwszy na świecie 7 nm SoC (za jego produkcję odpowiada TSMC) i jak potwierdził już producent, najpierw trafi on do smartfonów z serii Mate 20. Przejście na niższy proces litograficzny spławiło, że na 1cm2 powierzchni zostało umieszczonych 6,9 miliarda tranzystorów, o 1,6 razy więcej w porównaniu do poprzedniej generacji procesora. Niższy proces przyniesie też wzrost wydajności o 20% i efektywności energetycznej o 40% w porównaniu z 10 nm technologią. Poza tym, chiński producent chwali się, że jest to pierwszy na świecie mobilny układ z podwójnym dedykowanym procesorem NPU, odpowiedzialnym za obsługę sztucznej inteligencji na jeszcze wyższym poziomie. SoC doczekał się też nowego GPU - Mali-G76, a także modemu LTE kat. 21.

Kirin 980 to pierwszy 7 nm procesor mobilny i Huawei potwierdziło, że w pierwszej kolejności trafi on do serii Mate 20.

Kirin 980 - Huawei zapowiedziało pierwszy 7 nm SoC dla smartfonów

Kirin 980 składa się z 8 rdzeni podzielonych na trzy grupy. Otrzymujemy więc dwa wysokowydajne rdzenie Cortex-A76 o taktowaniu 2,6 GHz, dwa Cortex-A76 o niższym taktowaniu 1,96 GHz, określane jako wysokoefektywne oraz cztery układy Cortex-A55, które pracują z prędkością 1,8 GHz i wykorzystywane będą w najmniej wymagających zadaniach, zapewniając przy tym największą oszczędność energii. CPU wykorzystuje inteligentny mechanizm Flex-scheduling, który w porównaniu do tradycyjnej konstrukcji big.LITTLE, pozwala na natychmiastowy dostęp do wysokowydajnych rdzeni, niezbędnych do obsługi zaawansowanych aplikacji i gier. Przekładać ma się to na płynną pracę dzięki wydajnym rdzeniom przy mniej wymagających czynnościach i efektywną energetycznie codzienną pracę urządzenia, którą gwarantują energooszczędne rdzenie. Mówiąc wprost Flex-scheduling to szybsze uruchomianie aplikacji, lepsza wielozadaniowość i ogólna poprawa płynności działania urządzenia. Huawei twierdzi, że Kirin 980 potrzebuje tylko 0,2 sekundy do uruchomienia takich popularnych aplikacji jak Facebook, WhatsApp, Instagram, Messenger, Snapchat, Twitter czy Line.

SoC wyposażony został ponadto w procesor graficzny Mali-G76. Dzięki temu układ może zaoferować o 46% wyższą wydajność przetwarzania grafiki i wzrost efektywności energetycznej na poziomie 178% w porównaniu z poprzednią generacją. Mali-G76 wyposażony został w technologię detekcji i automatycznego przyspieszenia procesora w sytuacjach mocnego obciążenia - przydatną szczególnie podczas grania. Poza tym Kirin 980 jeszcze w większym stopniu wykorzystuje sztuczną inteligencję w rozwiązaniach mobilnych. Podwójny procesor NPU, odpowiadający za zadania związane z AI, potrafi rozpoznać do 4500 obrazów na minutę, co stanowi wzrost o 120% w porównaniu do Kirina 970. Dodatkowo, procesor wspiera obliczenia w chmurze. Kirin 980 oferuje również znaczące usprawnienia w zakresie fotografii mobilnej. Procesor, w porównaniu ze swoim poprzednikiem, zwiększa aż o 46% przepustowość danych oraz oferuje nową technologię składania obrazów HDR, umożliwiając zmianę kontrastu na wybranych częściach fotografii. Ponadto procesor wykorzystuje redukcję szumów Multi-pass, precyzyjnie usuwając artefakty bez utraty jakości. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Kolejną nowością jest ulepszone śledzenie ruchu - skuteczność tej funkcji została podniesiona do 97,4%.

Nowy procesor HiSilicon wspiera również pierwszy na świecie modem obsługujący technologię LTE kat. 21, pozwalającą na przesył danych z prędkością 1,4Gb/s. Ponadto procesor obsługuje agregację pasm LTE działających na różnych częstotliwościach, choć raczej trudno będzie to wykorzystać w naszych warunkach. Huawei ubezpieczyło się też na przyszłość i modem LTE, Balong 5000, zapewnia procesorowi wsparcie dla nadchodzącej technologii 5G. Warto też dodać, że Kirin 980 jest pierwszym na świecie mobilnym układem, który zapewnia obsługę pamięci RAM LPDDR4X taktowanych na 2133 MHz, co również powinno przełożyć się na wzrost wydajności. Na koniec producent potwierdził, że smartfony z serii Mate 20 zostaną zaprezentowane światu już 16 października.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kirin 980 - Huawei zapowiedziało pierwszy 7 nm SoC dla smartfonów

 0