Klienci rzucili się na pamięci DDR5. W sklepach widnieje tylko "wyprzedane"

Klienci rzucili się na pamięci DDR5. W sklepach widnieje tylko "wyprzedane"

Intel w końcu zaprezentował oficjalnie swoją platformę Alder Lake, a klienci rzucili się do sklepów. Nowa platforma będzie obsługiwać dostępne od jakiegoś czasu pamięci DDR5, których zaczyna brakować w sklepach.

Płyty Z690 dla procesorów Intel Core 12. generacji bedą oferowane w wariantach - z obsługą pamięci DDR4 lub najnowszych DDR5 - oczywiście nie w tym samym czasie. Pamięci DDR5 mają przynieść wyższą przepustowość oraz XMP 3.0, jednak jest to okupione zdecydowanie wyższą ceną niż w przypadku poprzedników - w jednym z najpopularniejszych polskich sklepów najtańsze kości DDR5 o pojemności 16 GB kosztują blisko 800 zł. Dla porównania przyzwoite kości DDR4 o tej samej pojemności kupimy za około 300 zł. Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że od pierwszych klientów jest pobierany "podatek od nowości" i ceny zapewne wkrótce spadną, jednak premierowy zakup wariantu DDR5 nie jest uzasadniony ekonomicznie, zwłaszcza że płyty główne również są droższe, niż ich odpowiedniki obsługujące starszy typ pamięci.

Po premierze Alder Lake sklepy wyprzedają pamięci DDR5. Większość zestawów, które jeszcze kilka dni temu były w ofertach, obecnie jest niedostępna. 

Pomimo wysokich cen, chętnych na zakup nie brakuje. W wielu Zachodnich sklepach już zaczyna brakować pamięci. Przykładowo w sklepie Newegg, który ostatnio zasłynął z przedpremierowej wysyłki procesorów Alder Lake, jedyne dostępne pamięci 16GB DDR5 pochodzą od firmy Crucial. Cała reszta jest wyprzedana, choć jeszcze kilka dni temu nie było problemu z zamówieniem. Podobnie sytuacja wygląda na Amazonie, gdzie większość zestawów jest już niedostępna i na stronie producentów, gdzie jeszcze niedawno można było zamawiać, a teraz widnieje tylko okienko "powiadom gdy towar będzie dostępny". Co więcej, niektóre sklepy już podnoszą ceny - nieznacznie, ale jednak.

Przeglądając oferty polskich sklepów, właściwie nigdzie nie można zamówić pamięci DDR5. Jest to dość zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak świeży jest to towar oraz fakt, że choć DDR5 w obecnej chwili oferować nieco wyższe osiągi niż DDR4, to przewaga ta może wcale nie być zbyt znacząca. Z potwierdzeniem tego założenia musimy się jednak wstrzymać, aż pojawią się niezależne testy.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Klienci rzucili się na pamięci DDR5. W sklepach widnieje tylko "wyprzedane"

 0