Kodek wideo AV1 poważnie zagraża H.265/HEVC

Kodek wideo AV1 poważnie zagraża H.265/HEVC

Współcześnie toczy się zażarta rywalizacja między kodekami wideo. Oprócz tradycyjnego H.265/HEVC, pojawiły się również alternatywy, takie jak VP9 i AV1. AV1, stworzony przez Alliance for Open Media (AOMedia), może odebrać dominację rodziny formatów H.263, H.264/AVC oraz H.265/HEVC.

Za AV1 opowiada się wiele potężnych firm, takich jak Amazon, Apple, Google, Meta, Microsoft czy Netflix. Format ten jest darmowy i open-source, ale wciąż związany z pewnymi opłatami, wbrew popularnemu mniemaniu. Na przykład, standardowa opłata za urządzenia, które obsługują również wyjście wideo w tym formacie (smartfony, tablety, telewizory,...) wynosi 0,32 EUR za sztukę, podczas gdy urządzenia bez wyświetlacza (odtwarzacze, dekodery, konsole, dekodery,...) wynoszą 0,11 EUR za sztukę. Istnieją jednak również różne rabaty, inne formy płatności i możliwe jest uzyskanie nawet 0,12 EUR lub 0,04 EUR za urządzenie. W przypadku HEVC jest to 0,4-0,53 USD dla urządzeń mobilnych, ale 1,2-1,6 USD dla telewizorów i 0,2-1,0 USD dla urządzeń bez wyświetlacza, w zależności od ceny, a kwoty mogą się różnić w zależności od innych szczegółów.

Kodek AV1 zyskuje coraz większą popularność, a tempo wdrażania w nowych urządzeniach wyprzedziło konkurencyjny H.265.

Twórcy AV1 twierdzą, że jest on do 40% wydajniejszy w stosunku do VP9 i HEVC przy tej samej jakości. AV1 rozwija się bardzo szybko i co roku znajduje się w 30-40% więcej urządzeń, wyprzedzając wzrost H.265, który jest pod tym względem wolniejszy. Nic dziwnego, że AV1 można znaleźć w nowych kartach graficznych od Intela, AMD i Nvidii, jest wspierany w najnowszej generacji procesorów mobilnych od Qualcomm i MediaTek, a także pojawił się w wielu telewizorach (np. LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sony i TCL). AV1 można też znaleźć np. w Netflixie (maks. 4K SDR) czy YouTube (maks. 8K HDR).

Jednym z czynników, które mogą utrudniać adopcję, jest trwające unijne dochodzenie antymonopolowe w sprawie polityki licencyjnej Alliance for Open Media dla AV1. "Komisja posiada informacje, że AOM i jego członkowie mogą narzucać warunki licencjonowania (obowiązkowe licencjonowanie krzyżowe bez opłat licencyjnych) innowatorom, którzy nie byli częścią AOM w czasie tworzenia AV1, ale których patenty są uważane za istotne dla (jego) specyfikacji technicznych" - napisano w kwestionariuszu wysłanym do niektórych firm. Stwierdzono ponadto, że warunki licencjonowania mogą ograniczać zdolność innych firm do konkurowania z formatem wideo AV1.

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kodek wideo AV1 poważnie zagraża H.265/HEVC

 0