Kolejna generacja konsumenckich CPU Intela otrzyma wsparcie dla AVX-512

Kolejna generacja konsumenckich CPU Intela otrzyma wsparcie dla AVX-512

Procesory Coffee Lake dopiero wylądowały na rynku (i zgodnie z prognozami ich zakup nie należy do łatwych), a tymczasem docierają do nas nowe informacje na temat kolejnej mikroarchitektury CPU od Intela, znanej pod nazwą kodową Cannon Lake.

Jak wynika z najnowszych dokumentów dostarczonych przez Intela twórcom oprogramowania, wraz z procesorami Cannon Lake (ale także Ice Lake) doczekamy się wprowadzenia zestawów instrukcji AVX-512 w mainstreamowym segmencie (w deskotopowych i mobilnych układach). Obecnie instrukcje te dostępne są w procesorach HEDT z rodziny Core X (konkretniej Skylake X) oraz serwerowych Xeonach (Skylake-W, Xeon Scalable "Skylake-SP" i układach Xeon Phi Knights Landing i Knights Mill). Pojawienie się AVX-512 w procesorach dla typowego "Kowalskiego" wydaje się być więc naturalnym krokiem naprzód.

Wprowadzenie wsparcia dla zestawów instrukcji AVX-512 w konsumenckich procesorach Intela zwiększy nie tylko wydajność, ale i bezpieczeństwo

Nadchodząca konsumencka seria Cannon Lake oferować ma wsparcie dla instrukcji AVX512F, AVX512CD, AVX512DQ, AVX512BW i AVX512VL oraz obsługiwać będzie komendy AVX512_IFMA oraz AVX512_VBMI. Oznacza to, że oferować będzie nieco szerszą implementację technologii AVX-512 niż układy Skylake-SP. Co to oznacza dla użytkowników? Przede wszystkim znaczącą poprawę wydajności w zaawansowanych aplikacjach wykonujących intensywne obliczenia, które wspierają tego typu instrukcje. Poza tym, AVX-512 ma być także kluczowym elementem przyszłych standardów bezpieczeństwa. Co do samych procesorów Cannon Lake, warto przypomnieć, że te bazować mają na 10 nm procesie Intela i choć w tym czasie Samsung oferować będzie już 8 nm układy, to jednak technologia Niebieskich zdaje się być bardziej zaawansowana.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejna generacja konsumenckich CPU Intela otrzyma wsparcie dla AVX-512

 0