Kolejna generacja serwerowych CPU AMD EPYC z nawet 192 rdzeniami Zen 5c

Kolejna generacja serwerowych CPU AMD EPYC z nawet 192 rdzeniami Zen 5c

Turin, nadchodzący procesor Epyc firmy AMD oparty na Zen 5, został po raz pierwszy sfotografowany, a jego zdjęcie zostało opublikowane przez informatora znanego na platformie X jako @yuuki_ans. Oczekuje się, że premiera CPU Epyc dla serwerów i centrów danych piątej generacji nastąpi w przyszłym roku.

AMD EPYC Turin

Sam wyciek nie zdradza nam zbyt wielu nowych informacji. Wiadomo jednak, że Turin będzie korzystał z tego samego gniazda SP5, co układy Genoa, Bergamo i Siena czwartej generacji, co oznacza, że ​​będzie można go podłączyć do istniejących serwerów SP5 bez konieczności aktualizacji płyty głównej. Oczekuje się, że AMD będzie nadal używać gniazda SP5 w kolejnych serwerowych procesorach, więc nie jest to specjalnie zaskakujące. 

Turin, nadchodzący procesor Epyc firmy AMD oparty na Zen 5, został po raz pierwszy sfotografowany.

128 rdzeni Zen 5

Informator udostępnił także dwa schematy układu rdzenia Turin, jeden z rdzeniami Zen 5 i drugi z gęściej upakowanymi rdzeniami Zen 5c. Procesory AMD EPYC Turin z klasycznymi rdzeniami Zen 5 będą oferować do 128 rdzeni i 256 wątków. Dostępnych będzie maksymalnie 16 CCD po 8 rdzeni, a każdy CCD będzie wyposażony we własną pamięć podręczną L3 o rozmiarze 32 MB, co daje łącznie do 512 MB pamięci podręcznej L3. Oznacza to 33-procentowy wzrost liczby rdzeni i 33-procentowy wzrost całkowitej liczby pamięci podręcznej L3 w porównaniu z rodziną EPYC Genoa opartą na Zen 4.

IOD będzie wyposażony w zintegrowany kontroler pamięci DDR5 obsługujący prędkości 6000 MT/s oraz zapewnia wsparcie dla PCIe Gen5 (CXL 2.0), Gen3 Infinity Fabric i Secure Processor, a także wiele innych kontrolerów i akceleratorów.

192 rdzenie Zen 5c

Procesory AMD EPYC Turin z rdzeniami Zen 5c zapowiadają się jeszcze ciekawiej, ponieważ każdy CCD w tym przypadku oferuje do 16 rdzeni i 32 MB pamięci podręcznej L3. Na pokładzie tych układów znajdzie się dwanaście chipletów obliczeniowych, co daje łącznie 192 rdzenie i 384 wątki z nieco zmniejszoną pamięcią podręczną L3 o całkowitym rozmiarze 384 MB. Procesory zachowają te same I/O, co inne klasyczne układy.

W porównaniu do procesorów AMD EPYC Bergamo opartych na rdzeniach Zen 4c, chipy Turin z rdzeniami Zen 5c będą oferować 50% wzrost liczby rdzeni i wątków (192/384 w porównaniu do 128/256), oferując jednocześnie taki sam wzrost o 50% w całkowitej liczbie pamięci podręcznej (384 MB w porównaniu z 256 MB). Oczekuje się, że zarówno układy Zen 5, jak i Zen 5c, będą charakteryzowały się TDP na poziomie 480 W, które można skonfigurować do 600 W. 

Pojawienie się zdjęcia próbki inżynieryjnej może sugerować, że prace postępują zgodnie z planem i AMD znajduje się na dobrej drodze do wypuszczenia tych układów w przyszłym roku. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejna generacja serwerowych CPU AMD EPYC z nawet 192 rdzeniami Zen 5c

 0