Kolejne APU od AMD mogą otrzymać GPU Vega, nie Navi

Kolejne APU od AMD mogą otrzymać GPU Vega, nie Navi

Nadchodzące APU AMD, których CPU bazować mają na architekturze Zen 2, mogą być sparowane z GPU z rodziny Vega, a nie jak dotychczas sądzono Navi. Układy znane pod nazwą kodową Renoir dostrzeżono bowiem w kodzie sterownika Linux i wszystkie sygnały zdają się rzeczywiście wskazywać na zastosowanie starszej technologii graficznej GCN, a nie RDNA. Na APU z rodziny Renoir najprawdopodobniej przyjdzie nam poczekać do początku przyszłego roku, a przynajmniej tak sugeruje dotychczasowa kadencja tych układów od AMD. Tym bardziej dziwić może fakt, że kiedy producent przymierzać będzie się już do wypuszczenia na rynek drugiej generacji GPU Navi, jego APU wciąż wyposażone będą w starsze grafiki Vega, a do tego sparowane z 7 nm CPU Zen 2, na co wskazują najnowsze sterowniki dla AMDGPU i RadeonSI OpenGL.

Układy APU z serii Renoir dostrzeżono w kodzie sterownika Linux, który zdaje się wskazywać na zastosowanie starszej technologii graficznej GCN, a nie RDNA.

Kolejne APU od AMD mogą otrzymać GPU Vega, nie Navi

Zastanawia to tym bardziej, że architektura graficzna RDNA, zapoczątkowana wraz z Navi w kartach graficznych z serii Radeon RX 5700, w swoich założeniach ma się świetnie skalować i ostatecznie trafić nawet do mobilnych GPU Samsunga, który zamierza wykorzystać tę technologię w smartfonach. Warto przy tym pamiętać, że AMD wykorzystywać będzie tu prawdopodobnie design chipletu, który obecnie stosowany jest przez czerwoną ekipę w procesorach Ryzen 3000 i serwerowych układach EPYC. Ten pozwala na jednoczesne stosowanie 7nm i 12 nm litografii, gdzie ta pierwsza wykorzystywana jest do bloku CCD, a druga do jądra cIOD. Postawienie na Vega nie powinno więc stanowić tu żadnego problemu, w odróżnieniu od monolitycznej konstrukcji, gdzie CPU i GPU musiałyby być produkowane w tym samym procesie.

Postawienie na chiplet w układach Renoir może także przełożyć się na zwiększenie liczby rdzeni CPU w mobilnych procesorach AMD, gdzie obecnie producent oferuje tylko 4-rdzeniowe modele. Standardowe jądro CCD w desktopowych procesorach Zen 2 składa się bowiem z dwóch bloków CCX, co daje potencjalnie 8 rdzeni. Połączenie 7 nm CPU i 12 nm GPU wiązać może się też z redukcją kosztów, pozwalając na oferowanie niższych cen niż w przypadku obu kluczowych komponentów produkowanych w niższym procesie. Może się to okazać bardzo ważne wraz z nadejściem 10 nm procesorów Ice Lake od Intela, które oferować mają duży wzrost wydajności zintegrowanej grafiki i AMD zmuszone może być do jeszcze agresywniejszej polityki cenowej. Trzeba jednak pamiętać, że nie są to jeszcze oficjalne informacje i AMD może nas zaskoczyć w tym temacie, stawiając ostatecznie na Navi w swoich nowych APU.         

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne APU od AMD mogą otrzymać GPU Vega, nie Navi

 0