Kolejne mobilne APU nadchodzą. Pojawi się wydajniejsza grafika Vega 11

Kolejne mobilne APU nadchodzą. Pojawi się wydajniejsza grafika Vega 11

Najnowszy przeciek z obozu AMD ujawnia kolejne mobilne APU. Wśród nich znajduje się model z wydajniejszym niż dotychczas rdzeniem graficznym, Vega 11.

Jak wiadomo, układ graficzny wykorzystywany w APU o mikroarchitekturze Zen ma w rzeczywistości 11 bloków obliczeniowych CU, ale jak dotąd najwydajniejszy model, Ryzen 7 2700U, oferuje ich tylko 10. Niedługo sytuacja ulegnie zmianie. Właśnie wyciekły bowiem slajdy, przedstawiające niezapowiedziane jeszcze, nowe modele APU. Wśród nich znajdują się jednostki o podniesionym do 35 W współczynniku TDP (zamiast 15 W). Są to 4-rdzeniowy i 8-wątkowy Ryzen 5 2400G, a także 4-rdzeniowy, pozbawiony wielowątkowości współbieżnej Ryzen 3 2200G. Ten pierwszy, wedle materiału źródłowego, trafi na rynek wraz z układem graficznym Vega 11, a więc zaoferuje wszystkie 704 procesory strumieniowe obecne w strukturze.

Co więcej, wkrótce do oferty Czerwonych trafić ma także Ryzen 3 2300U. Na chwilę obecną wiadomo o nim jednak tylko tyle, iż dysponuje rdzeniem graficznym Vega 6, co przekłada się na 6 bloków obliczeniowych CU, czyli 384 procesory strumieniowe. Sądząc po dotychczasowych tendencjach, procesor ten otrzyma cztery fizyczne rdzenie, ale bez obsługi techniki SMT (w przeciwieństwie do wydajniejszych modeli Ryzen 7 2700U oraz Ryzen 5 2500U), a jego współczynnik TDP niemal na pewno nie przekroczy 15 W, plasując się być może nawet wyraźnie poniżej tej wartości. Byłoby to świetne rozwiązanie dla tabletów i ultramobilnych laptopów z pasywnym układem chłodzenia.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne mobilne APU nadchodzą. Pojawi się wydajniejsza grafika Vega 11

 0