Kolejne oprogramowanie szpiegujące w sklepie Google Play

Kolejne oprogramowanie szpiegujące w sklepie Google Play

Google odkryło w swoim własnym sklepie oprogramowanie szpiegujące, które miało dostęp do prawie wszystkich podstawowych aplikacji w telefonie.

Spyware o niewinnej nazwie Tizi został już unieszkodliwiony dzięki aplikacji Google Play Protect, a odkryto go na urządzeniu jednego z użytkowników serwisu Google Play. Co ciekawe, po głębszych analizach ustalono, że początków tego złośliwego oprogramowania możemy doszukiwać się już w 2015 roku. Jak łatwo się domyślić, po wykryciu zagrożenia konta programistów zostały niezwłocznie zablokowane, a wgranie najnowszej łatki umożliwiło usunięcie Tizi z zainfekowanych urządzeń. Jak głosi oficjalne stanowisko Google Play, głównymi celami tego oprogramowania były osoby zamieszkujące Kenię, Nigerię oraz Tanzanię. Niewielki odsetek wirusa zanotowano zaś w USA czy reszcie świata. Wnioski nasuwają się same, twórca aplikacji chciał dotrzeć nie do dużej liczby osób, ale do konkretnego grona odbiorców.

Głównym celem tego oprogramowania były osoby zamieszkujące Kenię, Nigerię oraz Tanzanię

Cele ataku

Ta z pozoru niegroźna aplikacja mogła wyrządzić nam duże szkody, bo dostęp jaki miała do wnętrza naszego telefonu był wręcz zatrważający. Głównie skupiała się na aktywności użytkownika w serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Skype czy Viber. Poza tym, została tak skonstruowana, by móc nagrywać połączenia z bardzo znanych aplikacji typu Skype, WhatsApp czy też wcześniej wspomniany Viber. Równie dużym zagrożeniem ze strony Tizi były funkcje nagrywania filmów oraz dźwięków z otoczenia, robienia zrzutów ekranu, wysyłania wiadomości sms, pobierania danych z kontaktów oraz śledzenia listy połączeń, a nawet pozyskiwania haseł WiFi. Jednak podstawową i najczęściej używaną funkcją było wysyłanie danych lokalizacyjnych GPS. Google po tak niefortunnym ataku wydało kilka porad, dzięki którym użytkownik ochroni się przed podobnymi atakami.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne oprogramowanie szpiegujące w sklepie Google Play

 0