Kolejne podwyżki cen pamięci. To nie tylko wina trzęsienia ziemi na Tajwanie

Kolejne podwyżki cen pamięci. To nie tylko wina trzęsienia ziemi na Tajwanie

TrendForce podaje, że główni gracze na rynku pamięci, w tym Micron, Samsung i Western Digital, podnoszą ceny swoich pamięci. Przyczyny podwyżek cen różnią się w zależności od producenta, ale przynajmniej po części odpowiada za nie niedawne trzęsienie ziemi na Tajwanie. Zakłady produkcyjne Micron doznały uszkodzeń podczas trzęsienia ziemi, chociaż wydaje się, że Samsung swoimi podwyżkami celuje w szczególności w rynki biznesowe i AI.

Trzęsienie ziemi o sile 7,2 w skali Richtera, które nawiedziło Tajwan 3 kwietnia 2024 r., było największym w tym regionie od 25 lat i spowodowało zniszczenia na całej wyspie. Linie produkcyjne Microna zostały uszkodzone w wyniku tego zdarzenia, a bezpośrednio po katastrofie firma wstrzymała większość swojej produkcji, co wzbudziło obawy o potencjalne szkody. Uszkodzenia wystąpiły głównie w bardziej zaawansowanych procesach używanych w serwerowej pamięci DRAM, a nie w konsumenckich liniach NAND dla dysków SSD i dysków flash, więc trzęsienie ziemi prawdopodobnie nie jest całkowicie odpowiedzialne za wzrost cen pamięci Micron.

TrendForce podaje, że główni gracze na rynku pamięci, w tym Micron, Samsung i Western Digital, podnoszą ceny swoich pamięci.

Samsung przedstawił szczegóły o pamięci GDDR7

Tajwańskie media donoszą, że w ostatnich miesiącach Micron podniósł ceny o ponad 20%, chociaż TrendForce spodziewa się, że rzeczywisty wzrost mobilnej pamięci DRAM wyniesie od 3 do 8 procent w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dostawy produktów konsumenckich Microna pozostają wysokie i uważa się, że wszelkie nadzwyczajne podwyżki cen związane z trzęsieniem ziemi powinny już wrócić do normy. Według firmy analitycznej inne czynniki wskazują, że popyt na produkty DDR4/DDR5 od Microna jest słaby, nie pozostawiając żadnego rynkowego wyjaśnienia dla ogłoszonych podwyżek cen w drugim kwartale.

Samsung również podnosi ceny, szczególnie swoich dysków SSD dla przedsiębiorstw, które mają być droższe o 20–25 procent w drugim kwartale 2024 r. Plotki sugerują, że obecnie brakuje dysków SSD dla tego segmentu rynku. Miałoby to sens, ponieważ korporacyjne dyski SSD stają się kluczowym elementem AI. Dostawy układów graficznych, które są głównym elementem obliczeń AI, borykają się przecież z niewystarczającą podażą. Samsung, który w swoich dyskach SSD koncentruje się już na rynku sztucznej inteligencji, prawdopodobnie będzie nadal atakował ten rynek, podnosząc ceny. Ponieważ koreański gigant jest właścicielem ponad 40% udziału w rynku dysków SSD dla przedsiębiorstw, jego decyzje cenowe będą miały wpływ na resztę branży.

Według doniesień Western Digital podnosi także ceny zarówno dysków twardych, jak i produktów pamięci flash NAND, powołując się na niedobory obu rodzajów produktów. WD twierdzi, że podaż znacznie przekroczyła popyt na obie klasy produktów i że nie jest w stanie dotrzymać obecnych cen, które celowo obniżyło w ubiegłym roku. Niektóre ceny będą się zmieniać w miarę upływu kwartału.

Te podwyżki cen wynikają ze zwiększonego popytu w całej branży i pokazują niepokojącą tendencję wśród producentów pamięci. Firmy z siedzibą w USA, takie jak Micron i Western Digital, z roku na rok odnotowują znaczny spadek przychodów i wynagrodzeń kadry kierowniczej. Większość producentów pamięci stosuje strategię niskiej produkcji, aby utrzymać sztucznie wysoki popyt, ale mimo to problemy wciąż pojawiają się, a niedawne trzęsienie ziemi wydaje się je pogłębiać, choć może stanowić też prostą wymówkę. W zeszłym roku ceny DRAM i NAND były najniższe w historii, a producenci pamięci tracili pieniądze. Te czasy jednak już minęły i będzie tylko drożej. 

Obserwuj nas w Google News

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne podwyżki cen pamięci. To nie tylko wina trzęsienia ziemi na Tajwanie

 0