Kolejne przecieki odnośnie pierwszych 10 nm procesorów Intela

Kolejne przecieki odnośnie pierwszych 10 nm procesorów Intela

Na początku tygodnia pisaliśmy o pierwszym 10 nm procesorze Intela, który dostrzeżony został w nowym laptopie Lenovo. Core i3-8121U, bo o nim mowa, trafił na oficjalną stronę niebieskiej ekipy, gdzie ujawniono jego specyfikację, ale układ ten został także przetestowany w jednym z popularnych benchmarków.

Jak dowiadujemy się ze strony ARK, gdzie zamieszczone są specyfikacje produktów Intela, Core i3-8121U to dwurdzeniowy układ o częstotliwości taktowania 2,2 GHz, która w trybie Turbo wzrasta do 3,2 GHz. Poza tym jest to jednostka z technologią Hyper-threading, co oznacza, że do dyspozycji otrzymujemy 4 wątki, ale nie uświadczymy tu zintegrowanej grafiki. Procesor posiada 4 MB pamięci podręcznej cache (smartCache) i wspiera RAM typu LPDDR4, co oznacza, że notebooki w niego wyposażone mogą oferować nawet 16 GB pamięci operacyjnej. Materiały promocyjne laptopa Ideapad 330 sugerują, że Core i3-8121U jest następcą Core i3-6006u i oferuje 25% wyższą wydajność względem poprzednika, ale trzeba pamiętać, że nowe CPU jest wyżej taktowane i zapewne porównanie z nowym (14 nm) Core i3-8130U nie wypadnie już tak korzystnie.

Spodziewać można się, że Intel oficjalnie zaprezentuje swoje pierwsze 10 nm procesory dedykowane urządzeniom mobilnym w trakcie targów Computex

Pierwszy 10 nm procesor Intela został także przetestowany w benchmarku SiSoft Sandra i wpis w jego bazie danych sugeruje, że rezultaty pochodzą właśnie z laptopa Lenovo. Zagregowany wynik uzyskany przez Core i3-8121U to 142,13 Mpix/s, co uznać można za przyzwoity rezultat jak na tej klasy energooszczędne CPU. To jednak nie wszystko, ponieważ TUM APISAK ujawnił kolejny 10 nm procesor Intela, tym razem z rodziny Cannonlake-Y, charakteryzującej się najniższymi wartościami TDP i dedykowanej urządzeniom z pasywnym chłodzeniem. Mowa tu o modelu Core M3-8114Y z 2 rdzeniami i 4 wątkami, który pracuje z bazową częstotliwością 1,5 GHz (dla porównania procesory Kaby Lake z tej serii oferowały bazowo 1,1 GHz i do 3 GHz w trybie Turbo). Nie zabrakło tu również wsparcia dla pamięci LPDDR4, a nawet zintegrowanego GPU. TDP tego układu to zaledwie 4,5 W. Biorąc pod uwagę najnowsze przecieki i doniesienia, spodziewać można się, że Intel oficjalnie zaprezentuje swoje pierwsze 10 nm procesory dedykowane urządzeniom mobilnym w trakcie targów Computex, które ruszają za nieco ponad 2 tygodnie.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne przecieki odnośnie pierwszych 10 nm procesorów Intela

 0