Kolejne testy pokazują, że Snapdragon 8cx stoi na równi z Intel i5-8250U

Kolejne testy pokazują, że Snapdragon 8cx stoi na równi z Intel i5-8250U

Laptopy z procesorami ARM i systemem Windows 10 mają kilka niezaprzeczalnych przewag nad urządzeniami zbudowanymi w oparciu o CPU Intela czy AMD, ale wszystkie zalety bledną, gdy przychodzi do porównania wydajności. Sytuacja ma się jednak zmienić z nadejściem Snapdragona 8cx od Qualcomm, co pokazują najnowsze przecieki benchmarków. Komputery, których sercem jest układ Snapdragon mogą pochwalić się niesamowicie długim czasem pracy na baterii, sięgającym nawet 20 godzin, funkcjami always-on oraz always-connected, chłodzeniem bez konieczności stosowania wentylatorów oraz niesamowicie szybkim czasem uruchamiania. Niestety gdy dochodzi do porównania wydajności z tradycyjnymi laptopami, sprzęt bazujący na ARM mocno przegrywa.

Niezwykła energooszczędność, pond 20 godzin pracy na jednym ładowaniu, cisza, chłód i wydajność mobilnego Intela? Snapdragon 8cx może sporo namieszać na rynku ultrabooków.

Pod koniec ubiegłego roku Qualcomm ogłosiło Snapdragona 8cx - trzeci chipset obliczeniowy firmy i pierwszą 7 nm platformę zbudowaną na potrzeby komputerów PC. Jest to największy układ jaki Qualcomm kiedykolwiek stworzyło i zawiera on w sobie w nowy ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Kryo 495, na który składają się cztery wysokiej wydajności rdzenie Cortex-A76 oraz  cztery energooszczędne rdzenie Cortex-A55, taktowane wyżej niż Snapdragon 850. Qualcomm chwaliło się już porównaniami Snapdragona 8cx, którego pobór mocy to zaledwie 7 W, do dwa razy bardziej prądożernego, mobilnego procesora 15W Core i5 8250U. W większości przedstawionych wyników pochodzących z 3DMark i PCMark, 8cx górował nad układem Intela.

Teraz pojawiły się również wyniki testów z benchmarka Geekbench, które pokazują, że taktowany zegarem 2,84 GHz Snapdragon 8cx zdobył w teście jednego rdzenia wynik 3327 punktów oraz 11154 dla wielu rdzeni. Rezultat jest bardzo bliski wyników i5-8250U, który zdobył odpowiednio dla jednego i wielu rdzeni 3659 i 11192 punktów. Niedawno Lenovo i Qualcomm ogłosili pierwszy laptop wspierający 5G, który nazwano Project Limitless. Będzie on zbudowany w oparciu o Snapdragon 8cx SoC oraz drugiej generacji modem X55 5G. Zainteresowany nowym układem Qualcomm jest również Samsung, który planuje wykorzystać Snapdragon 8cx w Galaxy Book S, obiecując 23 godziny ciągłego odtwarzania wideo - na jednym ładowaniu.

Pokaż / Dodaj komentarze do: Kolejne testy pokazują, że Snapdragon 8cx stoi na równi z Intel i5-8250U

 0